Życie w zgodzie ze środowiskiem to już nie tylko trend, a coraz częściej stały element codzienności: jego przejawy widzimy w sklepach, biurach, restauracjach czy przestrzeni miejskiej. Warto pamiętać o proekologicznych zwyczajach też na wakacjach!

Mniej plastiku, więcej rozwagi

Dobrze wiemy, że zużywanie dużych ilości plastiku ma negatywny wpływ na naszą planetę – nie tylko zanieczyszcza morza i oceany, szkodząc organizmom wodnym i zmniejszając ilość wody pitnej, ale też przedostaje się do środowiska w formie mikrocząsteczek. Jednak najbardziej zauważalnym skutkiem nadmiaru plastiku jest po prostu poziom zaśmiecenia – wystarczy rozejrzeć się dookoła, by to dostrzec. Oprócz oczywistego szkodzenia środowisku, plastik zanieczyszcza też krajobraz.
To dlatego warto myśleć o ograniczaniu zużywanego plastiku w naszym otoczeniu na co dzień – także w wakacje! Jak możemy to zrobić? Na przykład, zamiast jednorazowych naczyń czy sztućców w restauracji czy barze wybrać te wielorazowe. Jeśli nie mamy takiej możliwości, dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą własnych sztućców – będzie to higieniczne i przyjazne dla planety. 


Jedno z rozwiązań pomagających zapobiegać zaśmiecaniu i podnosić poziom zbiórki odpadów wprowadzone przez Tetra Pak.

Segregacja śmieci – jeszcze łatwiejsza

Od lat popularną alternatywą dla plastikowych butelek na napoje są opakowania kartonowe. Co ważne, można je poddać recyklingowi – po opróżnieniu opakowanie wystarczy zgnieść i wyrzucić do żółtego pojemnika na odpady. Firma Tetra Pak, produkująca opakowania na żywność płynną, wprowadziła na rynek innowację, która dodatkowo zapobiega zaśmiecaniu planety – mocowane na stałe zakrętki. Rozwiązanie jest wdrażane na kilku rynkach europejskich – w Polsce jako pierwsza wprowadziła je firma Sokpol.

Z drugiej ręki, czyli wakacyjny recykling

Nie od dziś wiadomo, że nadmiar odpadów dotyczy nie tylko opakowań czy jedzenia, ale też przedmiotów: z roku na rok wyrzucamy więcej ubrań, zabawek czy przedmiotów codziennego użytku. Wakacje to w szczególności czas konsumpcji, kupowania często niepotrzebnych rzeczy pod wpływem chwili czy uzupełniania zapasów przed wyjazdem.

Przeciwstawienie się temu trendowi i kupowanie przedmiotów „z drugiej ręki” nie tylko pomoże naszemu portfelowi, ale też planecie. Im więcej przedmiotów będzie funkcjonować w tak zwanym obiegu zamkniętym – czyli zostanie wykorzystanych ponownie – tym mniej będziemy zaśmiecać środowisko. W znalezieniu artykułów potrzebnych na wakacjach na pewno pomogą różne platformy sprzedażowe czy lokalne grupy kupna i wymiany. 

Mniej znaczy więcej – ekologiczne opakowania

Wakacje to czas, kiedy często przygotowujemy jedzenie na wynos: zabieramy ze sobą kanapki na piknik, owoce czy przekąski na plażę, napoje na górską wędrówkę… wszystkie te produkty wymagają specjalnych, bezpiecznych opakowań, które ulegną uszkodzeniu choćby w plażowej torbie czy plecaku. 

W takich sytuacjach kuszące bywają opakowania jednorazowe: plastikowe torebki czy jednorazowe pudełka i worki. Warto jednak w takich sytuacjach myśleć nie tylko o wygodzie szybkiego pozbycia się śmieci, ale też o planecie i zdrowiu. Pamiętajmy, że produkty szczelnie owinięte plastikiem wcale nie smakują lepiej (wręcz przeciwnie!), a utylizacja opakowania „w trasie” bywa problematyczna. Dlatego i w tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z opakowań wielorazowych, na przykład materiałowych, a jeśli naprawdę musimy skorzystać z plastiku, pamiętajmy, by trafił do odpowiedniego kosza na odpady w żółtym kolorze.

Choć wakacje to czas luzu i beztroski, można idealnie połączyć je z dbaniem o przyszłość naszej planety. Pamiętajmy, że robiąc  nawet małe kroki przeciw zaśmiecaniu Ziemi, przyczyniamy się do bardziej ekologicznego stylu życia i zarażamy nim innych!

Więcej informacji na temat zrównoważonego stylu życia w trosce o środowisko znajdziecie na stronie https://www.tetrapak.com/en-pl/campaigns/go-nature-go-carton/home