JASŁO - Wino z charakterem 18-19 sierpnia

Po raz siódmy w Jaśle odbędą się Międzynarodowe Dni Wina (18-19 sierpnia br.). To jedyna okazja do spróbowania i porównania tylu różnych win polskich i zagranicznych. To wyjątkowa w skali kraju impreza, przyciągająca co roku do Jasła rzesze miłośników wina. Święto wina jest okazją do poznania tradycji związanych z produkcją wina w różnych regionach Polski i Europy, a także płaszczyzną wymiany doświadczeń w tworzeniu atrakcyjnego turystycznie i gospodarczo winiarskiego okręgu. – Na Podkarpaciu jest około 150 winnic, ale myślę, że niedługo będzie ich jeszcze więcej. Nasze wino jest charakterystyczne, bo tu są ciężkie gleby, więc ma podwyższoną kwasowość. Po drugie jest bardzo zdecydowane, z charakterem – mówi Marek Nowiński, prezes zarządu Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, współorganizator imprezy.

W sierpniowy weekend (18 i 19) na jasielskim rynku poza winem, można będzie skosztować również regionalnych potraw, zaopatrzyć się w wyroby rękodzielnicze artystów ludowych i obejrzeć występy zespołów folklorystycznych, bowiem Międzynarodowym Dniom Wina towarzyszyć będą Dni Kultury Wyszehradzkiej. Poza tym w Muzeum Regionalnym w Jaśle będzie można obejrzeć wystawę „Sekrety tokaja” poświęconą tokajskiemu winiarstwu i wyrabianym w tym regionie winom, a w Jasielskim Domu Kultury prace „Jasło malowane” powstałe w ramach warsztatów artystycznych.

Ponadto, równolegle z tymi dwoma imprezami odbędą się: III Memoriał Kawaleryjski Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” (18, 19 sierpnia; teren za szpitalem) i II Karpacki Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza” (17, 18 sierpnia; „Karpacka Troja” w Trzcinicy). 17 sierpnia (piątek) o godz. 19.30. odbędzie się przemarsz wojów z „Karpackiej Troi” z Placu Żwirki i Wigury w Jaśle na rynek, a 19 sierpnia na łąkach hubalowych widowisko historyczne „Rok 1920”.

18 i 19 sierpnia (sobota, niedziela) uruchomione zostaną dodatkowe linie ZMKS do „Karpackiej Troi” i na teren za jasielskim szpitalem (łąki hubalowskie).

 

SANOK – Jarmark Ikon 26 sierpnia

Sanocki Jarmark jest spadkobiercą tradycji Jarmarku Ikon jednej ze sztandarowych imprez organizowanych przez Urząd Miasta Sanoka. Jarmark odbywa się na Rynku w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Ikon. Idea jarmarku sięga rodowodem dawnych corocznych dni targowych, na których można było nabyć różne wyroby.

W początkowym zamierzeniu impreza miała eksponować przede wszystkim sztukę ikonopisarską, z której słynie nie tylko Sanok, ale także całe Bieszczady. Nie bez przyczyny zagraniczni turyści nazwali nasz region „Doliną Ikon”. Architektura sakralna i świecka oraz tradycyjne miejscowe rzemiosło i wyroby artystyczne inspirowane lokalną sztuką, nieodmiennie są magnesem dla turystów z kraju i zagranicy. Z czasem jarmark przekształcił się w święto wszystkich artystów i rękodzielników, których w Bieszczadach jest szczególnie wielu. Jarmark pozwala w jednym miejscu i w jednym czasie zgromadzić twórców z całego regionu, a także z Polski i zagranicy. Prezentują się tu, m.in. artyści ludowi, rzeźbiarze, malarze, tkacze, producenci oryginalnej biżuterii, ozdób, koronkarze, hafciarze, garncarze, kowale.

Imprezie towarzyszą występy lokalnych i regionalnych zespołów, koncerty uliczne i prezentacje okolicznych kół gospodyń wiejskich.

KROSNO – Węgierskie wina w krośnieńskim szkle 31 sierpnia -2 września

Organizowane w ostatni weekend sierpnia ( 31 sierpnia – 2 września) Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich zamienia Krosno w wypełnioną muzyką, żywiołowym tańcem i karpackim jadłem kulturalną stolicę Podkarpacia.  Przez trzy dni miasto tętni koncertami, kiermaszami i wystawami odwiedzanymi przez wielu gości z całego świata. Karpackie Klimaty gromadzą artystów z Polski, Słowacji, Ukrainy, Czech i  Węgier stając się autentycznym spotkaniem przyjaciół z pogranicza. W trakcie wspólnego biesiadowania najpiękniej uczymy się nawzajem swoich obyczajów i kultywujemy wieloletnie tradycje. Wspaniałą muzyką pogranicza, smakiem węgierskiego wina, zapachem wybornego chleba, pięknem drewnianych aniołów i świątków, miękkością rękodzielniczych tkanin, kunsztem unikatowej biżuterii Krosno opowiada nam swoją historię i prezentuje nowoczesną teraźniejszość.

Czas Karpackich Klimatów to wyjątkowa szansa do poznania aktualnych trendów w produkcji szkła. Na dziedzińcu Centrum Dziedzictwa Szkła zaprezentują się działające w mieście i regionie huty, zakłady i pracownie artystyczne, których wyroby będzie można oglądać i zakupić. Szkło artystyczne i użytkowe, dekoracyjne oraz to stosowane w wystroju wnętrz. Przez trzy dni dziedziniec CDS stanie się centralnym punktem krośnieńskiego szklanego świata, a szklana produkcja znajdzie się na wyciągnięcie ręki. Jedyna w swoim  rodzaju  plenerowa  wystawa  szkła  krośnieńskiego, gdzie  nie tylko można  obejrzeć i zakupić  szklane cudeńka ale także  samemu wygrawerować  szkło czy  osobiście  spróbować  dmuchania  szkła. Co roku,   próbę  dmuchania szkła podejmuje  blisko 1000 uczestników  imprezy.  

Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa  zrodził się z miłości do tradycji naszego miasta Krosna, kultury, dobrej zabawy i umiłowania węgierskiego wina, które z Krosnem jest związane od niepamiętnych czasów. Przez trzy dni na krośnieńskim Rynku, w atmosferze przyjaźni i muzyki będzie można degustować cudowne wina, regionalne wędliny, sery i inne smakowitości z Polski i Węgier. W Centrum Dziedzictwa Szkła, pod hasłem "Węgierskie Wina w Krośnieńskim Szkle", można będzie obejrzeć wystawę poświęconą węgierskiemu winiarstwu i wziąć udział w uroczystych degustacjach, gdzie będzie możliwość  spotkania z winiarzem, twórcą wina i wysłuchania niezwykle ciekawej opowieści o tworzeniu tego boskiego napoju, a także o tradycji Karpackiego Szlaku Wina, którego sercem, za sprawą Wojciecha Roberta Portiusa, było kiedyś i jest dzisiaj Krosno.

  Więcej na temat każdej z imprez można znaleźć na podanych poniżej stronach internetowych oraz pod numerami telefonów: Jasło – www.dniwina.pl , tel. kontaktowy: 13 44 863 15 Krosno – www.karpackieklimaty.krosno.pl, tel. kontaktowy:  13  47 43 627 Sanok -  www.sanok.pl, tel. kontaktowy: 692 026 845