Zapomnij o Tatrach czy Alpach. Synoptycy przewidują, że tej zimy jednym z najlepszym miejscem do uprawiania narciarstwa będą... Hawaje. Do tej pory archipelag na Oceanie Spokojnym był kojarzony przede wszystkim z plażowaniem i surfowaniem. To może się jednak zmienić jeszcze w tym roku, a to dlatego, że w kierunku Big Island – największej i najmłodszej wyspy Hawajów – zmierza zamieć śnieżna. Według prognoz najwyżej położone miejsca na wyspie pokryje 30-centymetrowa warstwa białego puchu. Teoretycznie wulkany Mauna Loa i Mauna Kea zamienią się w nieoficjalne stoki narciarskie.

Hawaje nowym ulubionym kierunkiem narciarzy?

Synoptycy zapowiadają, że śnieg pojawi się tylko powyżej 3 tys metrów. Plażom nie grozi więc zasypanie, ale w niższych partiach wyspy mogą wystąpić ulewne deszcze prowadzące do powodzi i osunięć ziemi. Opady śniegu nie są rzadkością na Hawajach, jednak zazwyczaj nie są tak obfite i nie towarzyszą im wiatry o prędkości nawet powyżej 160 km na godzinę. National Weather Service prognozuje zmiecie śnieżne nie tylko na wyspach, ale także w innych regionach USA, w tym w Kolorado – stanie uwielbianym przez fanów zimowych sportów.

W rozmowie z magazynem Times Adam Weintraub, rzecznik Hawajskiej Agencji Zarządzania Kryzysowego, powiedział, że intensywne śniegu nie powinny być zagrożeniem dla mieszkańców Big Island z bardzo prostej przyczyny. Wysokości narażone na zamieć są praktycznie niezamieszkane i niezagospodarowane.

– Z dużo większym niepokojem śledzimy prognozy dotyczące burz – dodał.

Hawajczycy cieszą się na opady śniegu. Wielu z nich zapowiada, że planuje wykorzystać zimową aurę do zjazdów na nartach, między innymi z wulkanów. Archipelag jest ubogi w typowo narciarską infrastrukturę. Nie znajdziemy tam wyciągów krzesełkowych czy orczyka, dlatego narciarze będą musieli wychodzić z powrotem na górę pieszo. Mimo to w poprzednich latach na wulkanicznych stokach pojawiali się nie tylko narciarze, ale również snowboardziści.

Rozwojowi nietypowej turystyki na Hawajach sprzyja luzowanie pandemicznych obostrzeń. Malejąca liczba zakażeń pozwoliła władzom na zniesie obostrzeń dotyczących gastronomii i nie tylko. Podróżni, którzy okażą na miejscu negatywny wynik testu na COVID-19 lub dowód szczepienia, będą zwolnienie z odbycia kwarantanny.

Wakacje na Hawajach

Wakacje na Hawajach to marzenie wielu ludzi na całym świecie. Do takiego urlopu dobrze jest się odpowiednio przygotować. Ile kosztuje bilet na Hawaje? Ile trwa lot na Hawaje? To najczęściej zadawane pytania na forach internetowych. Jeśli chodzi o ceny biletów lotniczych to przy odrobinie szczęścia możemy trafić na transfer w dwie strony już za niewiele ponad 2 tys. złotych. Najlepiej korzystać z kilku wyszukiwarek połączeń i sprawdzać różne terminy. Loty z Polski na Hawaje mogą trwać od 20 o ponad 30 godzin.

Źródło: National Weather Service