Dziś obiegła Polskę bardzo dobra wiadomość: urodził się wielbłąd dwugarbny w ZOO w Opolu. Od razu zadzwoniliśmy, by pogratulować i zapytać o szczegóły.

- Cieszymy się bardzo! Ciąża wielbłąda trwa ok 400 dni, więc dość długo czeka się na potomstwo - cieszy się Grzegorz Rolik z opolskiego ZOO. - To musiało się wydarzyć tuż nad ranem. Kiedy zajrzeliśmy do wielbłądów o 7.00, nasze małe stado było już powiększone. Mała samiczka leżała już w błonach. Zadbaliśmy o to, by bezpiecznie przenieść ją wraz z matką do osobnego pomieszczenia. Przez najbliższy rok - bo tyle trwa okres laktacji - samiczka będzie przebywać z mamą, a później pomyślimy o tym, by przenieść ją do innego ogrodu, ale na razie jest za wcześnie na to, by myśleć o takich rzeczach - dodaje Grzegorz Rolik.

W opolskim ZOO jest duży wybieg (tzw. "Azjatycki Step"), na którym przebywają 4 samice i jeden samiec oraz 2 kułany. Teraz stado się powiększyło. Ostatnie narodziny wielbłąda dwugarbnego miały miejsce 2 lata temu.

- Tym bardziej się cieszymy, bo na małe trzeba bardzo cierpliwie czekać - dodaje pracownik ZOO. - Nie jest to gatunek zagrożony, ale bardzo ciekawy pod względem edukacyjnym.

Redakcja National Geographic serdecznie gratuluje!