ASKAP, czyli The Australian Square Kilometre Array Pathfinder, jest zarządzany przez australijską agencję kosmiczną CSIRO. Tworzony z pomocą tego radioteleskopu projekt Rapid ASKAP Continuum Survey przypomina nieco Google Maps dla kosmosu. Pierwszą jego odsłonę można zobaczyć tutaj.

Zdjęcie: CSIRO/ASKAP

- W ramach ASKAP łączymy najnowsze rozwiązania technologiczne i odkrycia naukowe by odpowiedzieć na jedne z najstarszych zadawanych przez ludzi pytań o tajemnice wszechświata – stwierdził szef CSIRO dr. Larry Marshall. 

Kluczem do sukcesu było stworzenie urządzeń zdolnych odbierać i przetwarzać olbrzymie ilości surowych danych zbieranych przez teleskopy. Z 13,5 eksabajtów (trylionów bajtów) surowych danych do stworzenia panoramy nieba południowego użyto superkomputera Galaxy znajdującego się w Pawsey Supercomputing Centre.

Po konwersji danych radiowych do dwuwymiarowej postaci wizualnej powstało 70 miliardów pikseli z których superkomputer stworzył 903 zdjęć o ”wadze”  26 terabajtów. Zmapowanie 83 proc. powierzchni nieba zajęło 10 dni.

Przy pierwszym pełnym badaniu tego typu, przeprowadzonym przez uniwersytet w Sydney Molonglo Sky Survey (zakończone w 2006 roku), konieczne było złączenie ze sobą dziesiątków tysięcy zdjęć. Uczestniczący w projekcie naukowcy potrzebowali dekady by dokonać obserwacji 25 proc. nieba i przedstawić finalną analizę danych.

W ocenie dr Marshalla ruch na łączach pochodzący z ASKAP przerasta cały ruch w australijskim internecie, zarówno w zakresie wolumenu jak i prędkości transferu. – To nowe badanie nieba pokazuje, że jesteśmy gotowi do wielkiego przełomu w dziedzinie radioastronomii – skomentowała Karen Andrews, minister ds. Przemysłu, Nauki i Technologii.

Wstępne rezultaty nowej obserwacji nieba południowego zostały opublikowane przez Astronomical Society of Australia. Dzięki nowej mapie astronomowie będą mogli prowadzić statystyczną analizę galaktyk w ten sam sposób jak socjologowie korzystają w swojej pracy ze spisu powszechnego ludności.

Zdjęcie: CSIRO/ASKAP