Tylko w Wiedniu rocznie wyrzuca się 84 miliony jednorazowych kubków po kawie. Cup Solutions postanowiło to zmienić i wprowadzić innowacyjne rozwiązanie. We współpracy z miejskimi kawiarniami wprowadzili do obiegu kubki wielorazowe, a w mieście stanęło sześć automatów, do których można zwrócić puste kubki.

Klient kupując kawę płaci też kaucję za kubek. Opłata wynosi 1 euro. Kiedy po wypiciu napoju wrzuca kubek do automatu lub zwraca do partnerskiego lokalu, pieniądze wracają na jego konto. Kubki z automatów są odbierane, myte i ponownie trafiają do kawiarni.

Założyciele firmy oceniają, że w ciągu pół roku działania programu z ich kubków skorzystano 700 tys. razy. Dzięki zamianie jednorazowych naczyń na wielorazowe, na wysypiska trafi o 6 ton śmieci mniej. Mniej odpadów to także mniej dwutlenku węgla, w tym przypadku o około 55 ton.

 

 

Ważnym filarem projektu jest także aplikacja myCoffeeCup. Dzięki niej użytkownicy mogą zobaczyć, które lokale biorą udział w programie oraz gdzie znajduje się najbliższy automat. Maszyny usytuowane są głównie przy stacjach metra.

Do akcji włączyło się już blisko 65 lokali, wśród nich także sieciowe kawiarnie oraz sieci serwujące inne napoje na wynos. Wkrótce mogą dołączyć do nich także stacje benzynowe Shell, a nawet restauracje McDonald ’s.

– Kiedy w kwietniu skończymy projekt pilotażowy, zrobimy ewaluację i rozszerzymy system na cały Wiedeń. Mamy już zapytania z Niemiec i Izraela – mówi w wywiadzie z „Gazetą Wyborczą” prezes firmy, Christian Chytil.

Po raz pierwszy ten system obrotu kubkami wielorazowymi firma Cup Solutions zastosowała w trakcie imprez masowych, które obsługiwała. Wiedeń jest pierwszym miastem na świecie, które wprowadziło tego typu usługę.

 

Katarzyna Grzelak