Do Warszawy dotarła właśnie instalacja multimedialna "Open a door to Israel". Ma ona pokazywać nieznane lub mało znane oblicze Izraela - kraju,  w którym szybko rozwija się nowoczesna technologia. I to właśnie nowoczesna technologia na tej wystawie pozwala poznawać różne aspekty życia w Izraelu.

 

Otwórz drzwi

Instalację tworzy dziewięcioro drzwi, które można - a nawet warto - otworzyć. Znajdują się za nimi ogromne monitory, z którymi można na przykład zagrać w rakietkę plażową (naprawdę, rakietka przymocowana jest do drzwi od wewnętrznej strony!). Postaci z ekranów chętnie zrobią z tobą selfie, wymienią kilka zdań. Jest też 9-minutowy film, prezentowany na dwóch ekranach, z których jeden jest ruchomy. Wrażenie? Kosmiczne!

Ta interaktywna instalacja pozwala też zapoznać się z kulturą Izraela, jego dokonaniami naukowymi i badawczymi. Przy jednych drzwiach, jak przy zwykłych drzwiach wejściowych, znajduje się dzwonek – po naciśnięciu zostajemy zaproszeni do jednego z izraelskich domostw. Na ekranie podglądamy sytuacje rodzinne Izraelczyków, np. spotkanie szabasowe przy stole. Całość wystawy daje obraz tego, jak się żyje współcześnie w Izraelu.

 

W Warszawie

Instalacja odbywa teraz premierową trasę. Odwiedzi tylko cztery miasta: Rzym, Warszawę, Paryż i Moskwę. W Warszawie można ją oglądać (za darmo) od 12 do 20 marca w Soho Factory, w hali nr 16, ul. Mińska 25. Więcej informacji na wystawa.israel.pl oraz facebook.com/openadoortoisrael

Bardzo mi się podoba formuła tej instalacji - jest nowocześnie, treściwie, różnorodnie. Naprawdę warto to zobaczyć, choćby po to, żeby mieć pojęcie, na co pozwala nowoczesna technologia.

 

Barbara Żukowska