Dubaj nazywany jest miastem złota, wymieniany wśród najdroższych miast świata, bije rekordy, w czym tylko się da. Jak chociażby w cenach samochodów, którymi porusza się tutaj policja. Mundurowi jeżdżą najbardziej luksusowymi samochodami: bentleyami i lamborghini wartymi po kilkaset tysięcy dolarów, a ich najdroższe cacko – Aston Martin One-77 – warte jest blisko 2 mln dol. Nigdzie indziej na Ziemi w jednym miejscu nie zgromadzono tylu miejsc „naj”. Podpowiadam, które warto odwiedzić.
 

 

 

1. Najwyższy budynek świata
 

Zaledwie minutę jedzie winda na taras widokowy na 124. piętrze najwyższego budynku na Ziemi, Burdż Chalify. Wieża ma łącznie aż 209 pięter i 828 m wysokości (to jak cztery Pałace Kultury i Nauki ustawione jeden na drugim). Z góry Dubaj wygląda jak wielki plac budowy – co czwarty żuraw budowlany na świecie pracuje ponoć właśnie tu. Powstają kolejne wysokościowce, hotele i parki rozrywki. Wszystko musi być gotowe przed Expo w 2020 r. 
 

2. Największy supersklep
 

Dubai Mall to największe centrum handlowe na świecie, u stóp Burdż Chalify – labirynt ponad 1200 sklepów. Największe wyprzedaże organizowane są podczas ramadanu oraz największego na świecie festiwalu zakupów, który w tym roku zacznie się 26 grudnia i potrwa do 28 stycznia 2017 r. Przed centrum handlowym jest największa na świecie tańcząca fontanna, zaś w środku jedno z największych akwariów na świecie: w wypełnionym 10 milionami litrów wody zbiorniku mieszka aż 33 tys. zwierząt, w tym ponad 300 rekinów (największa na świecie kolekcja tawrosza piaskowego) i płaszczek. W akwarium można zanurkować (od 350 zł) albo wejść do tunelu (ok. 70 zł).
 

3. Najfajniejsza pustynia
 

Mówi się, że prawdziwy Dubaj zaczyna się tam, gdzie z horyzontu znikają drapacze chmur. Dlatego koniecznie pojedźcie na pustynię i zobaczcie najpiękniejszy zachód słońca. Wybrałem się terenówką do Dubai Desert Conservation Reserve. To pustynny rezerwat przyrody (225 km²). Siedmiogodzinne safari zakończone kolacją i tańcami w beduińskiej wiosce organizuje wiele biur podróży. Korzystałem z Arabian Adventures (arabian-adventures.com, cena ok. 375 zł).
 

4. Najdziwniejszy stok narciarski
 

W Dubaju nie ma rzeczy niemożliwych. Dlatego przy temperaturze dochodzącej do 50 st. C. można tu pojeździć na nartach. Kryty ośrodek narciarski Ski Dubai w centrum handlowym Mall of Emirates ma pięć tras, z których najdłuższa ma 400 m. Nie jeździcie na nartach? Nic straconego! Możecie przecież pojeździć na sankach lub pooglądać pingwiny. Ciepłe kurtki wypożyczycie na miejscu (bilet wstępu ok. 320 zł, booking.skidxb.com).
 

5. Najlepsze dzielnice
 

Polecam Deirę ze słynnym na cały świat bazarem złota, który swą sławę miał już w latach 40. XX w. Wówczas swoje wyroby zaczęli tutaj sprzedawać kupcy z Indii i Iranu. Witryny sklepowe mienią się bransoletkami, kolczykami, pierścionkami, naszyjnikami z diamentami, rubinami, szmaragdami i szafirami. Z Deiry możecie przepłynąć abrą (wodną taksówką za 1 zł) kanałem Creek – wzdłuż niego narodził się Dubaj – do Al Fahidi, starego miasta. Najwięcej galerii sztuki znajdziecie w dzielnicy przemysłowej Al Quoz, gdzie rozkwita dubajska scena artystyczna.
 

6. Najpiękniejsze bezpłatne plaże
 

Wylegując się na Sunset Beach, możecie sobie zrobić zdjęcie z hotelem „żaglem” Burdż al-Arab. Zimą, ze względu na znaczne fale, jest bardzo popularna wśród surferów (deskę można wypożyczyć w Surf House Dubai). Zaś Kite Beach to najbardziej sportowa plaża w mieście. Tu spotykają się ze sobą miłośnicy latawców, siatkówki plażowej, pływania na desce z wiosłem lub w kajaku. A po intensywnym spalaniu kalorii odwiedzają kafeterię Salt serwującą najlepsze hamburgery w Dubaju. Zaś będąc na plaży Dżumejra (jest tu też park dla rodzin z dziećmi), koniecznie odwiedźcie meczet – jedyny w Dubaju, który mogą zwiedzić innowiercy. Żeby wejść do meczetu Dżumejra, nie trzeba wcześniej rezerwować miejsc (wycieczki są od soboty do czwartku o godz. 9.45).
 

WARTO WIEDZIEĆ
 

DOJAZD
 

Z Warszawy do Dubaju można dolecieć bezpośrednio linią lotniczą Emirates. Samoloty z Polski do Zjednoczonych Emiratów Arabskich latają siedem dni w tygodniu. Bilet w dwie strony kosztuje ok. 1800 zł, emirates.com.
 

NOCLEG

Np. w Le Méridien, 8 km od złotego bazaru, cena za pokój dwuos. ok. 500 zł, booking.com.
 

Tekst: Michał Cessanis​