Po tym, jak kilka dni temu w szwajcarskim zoo wykluły się dwa żółwie, pracownicy ogrodu nie mogli wyjść ze zdziwienia. Jeden młody urodził się z bielactwem. Jego skóra jest pozbawiona pigmentu, oczy czerwone, a skorupa nienaturalnie blada. Eksperci twierdzą, że to niezwykle rzadki przypadek. Szansa, że ten gad urodzi się z albinizmem, wynosi 1 na 100 000.

Pracownicy zoo obawiają się, że żółw może nie przeżyć

Mały albinos należy do gatunku żółwia słoniowego. Jego matka złożyła jaja w lutym, a młode wykluły się na początku maja. Albinos wraz ze swoim bratem ważyli zaledwie 50 gramów i przez pierwsze tygodnie swojego życia spędzili w inkubatorach, w których byli pod stałą opieką specjalistyczną. Do matki wrócili na początku czerwca.

– Byliśmy bardzo podekscytowani tym, że w naszym zoo urodził się albinos. To pierwszy raz, gdy żółw słoniowy urodził się z bielactwem poza Galapagos – napisali w oświadczeniu pracownicy ogrodu zoologicznego.

Eksperci martwią się jednak, ponieważ nie wiadomo, jak długo może przeżyć stworzenie. Chociaż pobratymcy tego gada dożywają nawet 100 lat, albinizm jest schorzeniem, które może znacznie wpływać na jego zdrowie i umiejętności przetrwania.

Żółw słoniowy jest gatunkiem dużego gada, który zamieszkuje wyspy Galapagos

Żółwie słoniowe są jednymi z największych żółwi na świecie. Zazwyczaj mają ok. 1 metra wysokości i ważą ponad 200 kg. Samce są większe od samic. Ich ciała zazwyczaj są brunatne lub czarne. Gad ten jest roślinożerny i zjada prawie wszystkie rośliny i owoce, które znajdzie na swojej drodze.

W naturalnym środowisku największym wrogiem młodego żółwia słoniowego jest myszołów galapagoski. Co ciekawe, młode przez pierwsze lata życia żyją w ukryciu. Robią to właśnie po to, aby minimalizować szanse na bliskie spotkanie z tym groźnym ptakiem. Jako dorosłe osobniki wyłaniają się z ukrycia i wracają do normalnego życia. Na szczęście dla małego jest on mieszkańcem zoo. Drapieżniki nie stanowią więc dla niego zagrożenia.

Czym jest albinizm?

Chociaż albinizm często wzbudza niemałe zaciekawienie, należy pamiętać, że jest to choroba genetyczna. W przypadku, gdy oboje rodzice mają gen recesywny, to w jednej czwartej przypadków, dziecko urodzi się albinosem. Albinizm charakteryzuje się brakiem enzymu tyrozynazy, który jest odpowiedzialny za produkcję melaniny, czyli substancji nadającej ciemną barwę komórkom i strukturom takim jak włosy.

Taka genetyczna anomalia pigmentacji jest bardzo dużym utrudnieniem dla zwierząt. Poza samym „bladym” wyglądem albinosy mają problemy ze wzrokiem. Melanina bowiem wspomaga rozwój tęczówek i nerwów wzrokowych.

Bielactwo jest szczególnie groźne dla drapieżników, które przez swoje problemy genetyczne mają problemy z polowaniem. Przekłada się to na gorsze umiejętności przetrwania. Oprócz typowego albinizmu wyróżniamy również leucyzm, który jest częściowym lub całkowitym brakiem obydwu rodzajów melaniny. Niedobory barwnika tutaj są nieregularnie rozmieszczone.

Źródło: Tropiquarium de Servion