Sakkara to miasto, które wciąż jest pełne tajemnic. W tym miejscu pochowano najstarszych królów i największych dostojników kraju. Uważa się, że to właśnie w tym pradawnym cmentarzysku spoczywa Narmer, pierwszy znany król Egiptu.

Na początku maja polscy archeolodzy odnaleźli grobowiec urzędnika, który był odpowiedzialny za tajne dokumenty faraona. Tym razem to egipscy badacze dokonali równie sensacyjnego odkrycia.

Egipscy archeolodzy odnaleźli 250 drewnianych sarkofagów

30 maja zespół naukowców z Egiptu poinformował, że w trakcie ostatnich wykopalisk odnaleźli 250 pięknie zdobionych, drewnianych sarkofagów. Archeolodzy stwierdzili, że pochodzą z ok. V w. p.n.e. Wewnątrz znajdowały się bardzo dobrze zachowane mumie. Co więcej, w jednej ze starożytnych trumien znaleziono kompletny i zapieczętowany papirus.

Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu powiedział mediom, że dokument został przesłany do naukowej analizy. Według Waziriego jest to prawdopodobnie papirus, który odnosi się do Księgi Bram lub Księgi Umarłych. To święte staroegipskie teksty, które opisują przejście duszy zmarłego do następnego świata.

W jednym z sarkofagów znajdował się dobrze zachowany papirus, fot. Ziad Ahmed/Getty Images

Oprócz sarkofagów odnaleziono również posągi egipskich bóstw

W trakcie wykopalisk odnaleziono również 150 posągów wykonanych z brązu. Archeolodzy potwierdzili, że przedstawiają one egipskie bóstwa. Jedna z nich przedstawia Imhotepa. To pierwszy architekt i lekarz, który znany jest z imienia z pisanych źródeł historycznych.

Imhotep uważany jest za legendarnego budowniczego starożytnego Egiptu. Był wezyrem faraona Dżesera, który panował tych 2690-2670 p.n.e. To właśnie Imhotep zbudował słynną piramidę schodkową w Sakkarze na cześć swojego króla. Dwa tysiące lat po jego śmierci Egipcjanie zaczęli traktować go jak boga. Mostafa Waziri przekazał, że głównym celem tych wykopalisk jest odnalezienie grobowca Imhotepa.

Figurki, które przedstawiają egipskich bogów, fot. Mohamed Abdel Hamid/Getty Images

Pozostałe figury przedstawiały m.in. Anubisa, Bastet, Hathor, Nefertum, Izydę i Ozyrysa. Najstarsze pochodzą sprzed ok. 2500 lat. Artefakty wraz z sarkofagami zostaną teraz przetransportowane do Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, które ma zostać otwarte jeszcze w tym roku.

W listopadzie tego roku otwarte zostanie Wielkie Muzeum Egipskie

Władze chcą, aby kraj ponownie stał się ważnym ośrodkiem turystycznym. W listopadzie tego roku ma odbyć się wielka parada w Luksorze. Głównym jej celem jest celebracja odkrycia grobu faraona Tutenchamona przed stu laty. W 2022 roku przypada również 200. rocznica powstania egiptologii, więc jest co świętować.

Rząd Egiptu ma nadzieję, że ostatnie odkrycia pomogą przywrócić do życia branżę turystyczną, która wielokrotnie zmagała się z kryzysami w ciągu ostatnich lat. W 2011 roku turystyka Egiptu przeżyła pierwszy poważny kryzys w wyniku „arabskiej wiosny”. Z kolei prawie dekadę później nadeszła pandemia koronawirusa, która na dwa lata mocno ograniczyła podróże zagraniczne.

Co zobaczyć w Egipcie?

Egipt to kraj, który w większej części położony jest na północnym-wschodzie Afryki, a półwysep Synaj w zachodniej Azji. Graniczy z Izraelem, Palestyną, Sudanem oraz Libią. W Egipcie współczesny świat przenika się ze starożytnym. W tym miejscu duch starożytnej cywilizacji jest wiecznie żywy. Oto najważniejsze zabytki Egiptu, które każdy powinien zobaczyć:

  • Piramidy w Gizie
  • Wielki Sfinks w Gizie
  • Dolina Królów w starożytnych Tebach
  • Luksor i Świątynia Narodzin Amona w Karnaku
  • Piramida schodkowa Dżesera w Sakkarze
  • Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari
  • Piramida Łamana Dahszur
  • Kolosy Memnona
  • Świątynia w Abu Simbel

Źródło: Egipskie Muzeum Turystyki i Starożytności.