W Salonikach trwają właśnie największe wykopaliska archeologiczne od lat. W mieście planowana jest wkrótce budowa metra. Dlatego to ostatnia szansa dla archeologów, aby mogli dowiedzieć się więcej o historii i dziejach drugiego co do wielkości miasta Grecji.

Znaleziska pochodziły z okresu macedońskiego i bizantyjskiego

Linia metra przebiegnie przez centrum miasta i zbiegnie się ze starożytną główną arterią. Archeolodzy odnaleźli tam pozostałości po misternie zdobionych kolumnadach i arkadach, fragmenty głównego rynku oraz starożytne wodociągi.

Zdjęcia znalezisk zostały udostępnione na stronie internetowej Attiko Metro. Ministerstwo kultury Grecji przeznaczyło aż 132 mln euro na prace archeologiczne. Wszystko wskazuje na to, że badania są warte tak dużej kwoty. Badaczom udało się odnaleźć w sumie ok. 130 tysięcy starożytnych artefaktów. Znaleziska pochodziły zarówno z okresu macedońskiego, jak i czasów Bizancjum.

Saloniki to miasto urodzenia świętych Cyryla i Metodego

Saloniki zostały założone ok. 315 roku p.n.e. przez macedońskiego króla Kassandra. Miasto zostało nazwane na cześć jego żony, Tessaloniki. Od II wieku p.n.e. znalazło się pod rządami Rzymu.

W tym okresie stało się jednym z najważniejszych miast regionu imperium. Po tym, jak cesarz Dioklecjan wprowadził nowy podział administracyjny, Saloniki stały się jedną z czterech stolic cesarstwa. Przez miasto biegł główny szlak komunikacyjny między Rzymem i jego posiadłościami na Wschodzie – Via Egnatia.

Saloniki słyną również z jednej z pierwszych gmin chrześcijańskich. Święty Paweł skierował dwa ze swoich listów właśnie do mieszkańców Saloników. To również rodzinne miasto świętych Cyryla i Metodego. Archeolodzy przyznali, że podczas najnowszych wykopalisk odnaleziono m.in. ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki i nekropolii.

W VII wieku Saloniki zostały zaatakowane przez Słowian, którzy migrowali podczas tzw. Wielkiej wędrówki ludów. W 904 roku miasto zostało splądrowane przez Arabów.

Źródło: Attiko Metro.