Nowy mieszkaniec poznańskiego zoo

Mimo że poznański ogród zoologiczny jest obecnie zamknięty, to i tak nie brakuje w nim powodów do radości. Jak dowiedzieliśmy się z oficjalnego profilu zoo na Facebooku, kilka dni temu na świat przyszedł Lenny – przedstawiciel jeleni milu, nazywanych też jeleniami Davida. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ten gatunek wyginął na wolności. Jelenie Davida żyją obecnie w wielu ogrodach zoologicznych na całym świecie. W warunkach naturalnych, i pod stałą kontrolą, można je zobaczyć tylko w Beijing Milu Park i Dafeng Milu Natural Reserve w Chinach. Jeżeli chodzi o Polskę, to zamieszkują nie tylko poznańskie zoo, ale również wrocławskie, śląskie, krakowskie oraz Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Zoolodzy zwracają szczególną uwagę na ich poroże. To, podobnie jak w przypadku reniferów, jest pokryte scypułem, czyli ochronną warstwą skórną, którą porasta drobna sierść. Co ciekawe, jelenia Davida zrzucają poroże dwukrotnie w ciągu roku.

 

Jelenie milu nie żyją już na wolności

Setki lat temu jelenie milu zamieszkiwały tereny podmokłe wzdłuż rzek Jangcy i Huang He w Chinach. Beztroski czas wędrowania po okolicy nie trwał długo, ponieważ ludzie stopniowo wkraczali na ich siedliska w celu uprawiania roli oraz prowadzenia polowań. W czasach dynastii Qing na łowiskach Nanhaizi w Pekinie pozostało tylko jedno stado jeleni milu, a cały gatunek wyginął na wolności na przełomie XIX i XX wieku.

Dzięki wspólnym wysiłkom World Wildlife Fund i Ministerstwa Leśnictwa Chin w 1986 r. 19 jeleni milu wróciło z Wielkiej Brytanii do rodzinnego miasta w prowincji Jiangsu. Wtedy też umieszczono je w rezerwacie przyrody Dafeng Milu. Według informacji zawartych na oficjalnej stronie internetowej parku, w czerwcu ubiegłego roku na jego terenie zamieszkiwało już 5681 osobników. Populację jeleni określa się obecnie jako stabilną, jednak są one objęte stałą obserwacją.

 

Tego Wam nie mówiliśmy jeszcze jeszcze , szybko nadrabiamy - 5 dni temu urodził się u nas jeleń milu, ma na imię Lenny ....

zestaw bitewny przez Oficjalna witryna Zoo Poznań Środa, 31 marca 2021