W Syrii od 2011 roku trwa wojna domowa. Codziennie giną tam ludzie, budynki są nieustannie bombardowane, a państwo pogrążone jest w największym kryzysie humanitarnym w historii. Konflikt rozpoczął się od antyrządowego powstania przeciwko prezydentowi Baszszarowi al-Asadowi.

Wojna w Syrii niszczy dziedzictwo narodowe kraju

Od tego czasu reżim we współpracy m.in. z Rosją, Iranem i Hezbollahem wyniszczają ten niezwykły kraj, w którym żyją niewinni i dobrzy ludzie. Cierpi na tym również zadziwiające dziedzictwo kulturowe Syrii, które w dużym stopniu zostało zniszczone.

Ostatnie odkrycie archeologów potwierdza, jak niezwykle wyjątkowe zabytki mogą być potencjalnie zagrożone jeszcze przed ujrzeniem światła dziennego. W pobliżu miasta Hims, na południe od Hamy i północny-wschód od granicy z Libanem, archeolodzy odnaleźli niezwykle dobrze zachowaną i bardzo rzadką mozaikę z czasów imperium rzymskiego.

Mozaika jest częścią budynku starożytnego miasta

Mozaika o wymiarach 20 × 6 m znajdowała się pod budynkiem w mieście al-Rastan, który do 2018 roku był siedzibą rebeliantów. Przedstawia mityczne sceny, m.in. wojnę trojańską. Archeolodzy przyznają, że wykopaliska są dopiero na początkowym etapie, ale mają nadzieję, że wkrótce uda im się odkryć większą część ruin starożytnego miasta.

– Na razie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy mozaika była dawniej częścią łaźni, czy jakiegoś innego budynku – mówi w rozmowie z AP Humam Saad, jeden z autorów odkrycia. Mozaika została stworzona z bardzo drobnych i kolorowych kamieni o średnicy 1,2 × 1,2 cm. Eksperci zwracają uwagę na to, że przedstawione postacie i wydarzenia są niezwykle szczegółowe.

– To prawdopodobnie najważniejsze odkrycie archeologiczne od wybuchu wojny w Syrii w 2011 roku – dodaje Humam Saad. Autorzy odkrycia przyznają, że ze względu na trwający konflikt, losy mozaiki były niepewne. W 2017 roku pewne bojówki próbowały ją sprzedać na aukcji w mediach społecznościowych.

Mozaika przedstawia sceny i postacie znane z kultury i mitologii Greków i Rzymian

Uczeni twierdzą, że mozaika pochodzi z IV wieku n.e., prawdopodobnie z okresu, gdy Konstantyn Wielki przeniósł stolicę cesarstwa z Nikomedii do Konstantynopola. Świadczyć mają o tym przedstawione postacie, które nawiązują do greckiej i rzymskiej mitologii.

Wojna trojańska została prawdopodobnie po raz pierwszy opisana przez greckiego pieśniarza Homera. To konflikt pomiędzy Trojanami a Achajami, który skończył się zdobyciem i zniszczeniem Troi. Według legendy głównym powodem konfliktu było porwanie żony króla Sparty Menelaosa – Heleny – przez trojańskiego księcia Parysa. Starożytni wierzyli, że bogowie nieustanie sprawowali pieczę nad śmiertelnikami oraz ingerowali w ich życie, a więc i w wojny.

Na mozaice widoczny jest również Herakles, który zabija Hippolitę, królową amazońskich wojowników i zabiera jej pas. Jest to przedstawienie jednej z dwunastu prac greckiego herosa, czyli kary, którą nałożyła na niego wyrocznia delficka za wymordowanie przez niego własnej rodziny.