„Spieszymy z dobrymi wiadomościami, które w obecnych trudnych czasach cieszą szczególnie mocno. Na wyspie w dolnej części ZOO urodził się gibon czapnik. Maluch przez cały czas wtulony jest w futro matki, która będzie go karmić przez najbliższe dwa lata” - tak radosną nowinę ZOO Płock obwieściło na Facebooku. 

Na razie nie wiadomo, jakiej płci jest nowo narodzony gibon. Co więcej – będzie można to ustalić dopiero po około roku. Dlatego też zoo zachęca internautów do kreatywnej zabawy i wysyłania propozycji na imię dla dziecka, które będzie pasować zarówno do samca, jak i samiczki.
 
„Mamy dla Was trudne zadanie: pomóżcie nam wymyślić takie imię dla malucha, które będzie pasowało zarówno do samca, jak i do samicy Swoje pomysły wpisujcie w komentarzu pod postem, a zwycięzcę nagrodzimy zoologicznymi upominkami️” - zachęca zoo. 

Maluszek jest czwartym członkiem giboniej rodziny zamieszkującej zoo w Płocku. Jego ojciec to 18-letni samiec Nyac, który urodził się we francuskim Parc zoologique et botanique de Mulhouse w Miluzie. Matką gibona jest 13-letnia samica Betsen, urodzona w duńskim ZOO Randers Regnskov. Para ma już jedno dziecko – samiczkę Malie, która urodziła się w Płocku, w 2018 roku.

„Maluch jest więc drugim dzieckiem naszej pary, która z wielką opiekuńczością zajmuje się swoim potomstwem” - zapewniają opiekunowie zwierząt. 

Maluszka spokojnie spoczywającego w ramionach mamy można już zobaczyć na żywo, jednak ze względu na panującą pogodę – jedynie przez okno widokowe. Gibony są bowiem zwierzętami naturalnie zamieszkującymi tropikalne lasy Azji, więc chłód im nie służy. 

Gibony poważnie zagrożone

Gibon czapnik swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu owłosieniu na głowie, które przypomina czapkę. Niestety gatunek ten jest poważnie zagrożony wyginięciem i objęty europejskim programem hodowlanym EEP. 

Gibony w naturalnym środowisku żyją w wilgotnych, wiecznie zielonych lasach południowo-wschodniej Tajlandii i częściowo w Laosie i Kambodży. Żywią się owocami, gałęziami, liśćmi, bezkręgowcami, jajami i pisklętami. 

Ciąża u gibonów czapników trwa około siedmiu miesięcy, a młode dojrzałość płciową osiągają w wieku 5-8 lat. Mogą dożywać nawet do 40 lat. 

Młode przychodzą na świat białe. Inne ubarwienie pojawia się stopniowo, rozszerzając się od głowy do ciała. Gdy samiec dojrzewa płciowo przybiera całkowicie czarną barwę. Samice poza czarną "czapką" na głowie są żółtobrązowe.