Odkrytym szczątkom nadano nazwę „Kapłana z Pacopampa”. Zdaniem badaczy był to należący do elity przywódca religijny, którego pochowano z honorami. Wydarzyło się to ponad trzy tysiące lat temu w północnym Peru, w dzisiejszym regionie Cajamarca.

Wyjątkowe znalezisko pochodzi z jednego ze stanowisk archeologicznych Pacopampa. Tak nazywają się pozostałości starożytnego ośrodka religijnego i ceremonialnego, który odkryto w pobliżu dzisiejszej wsi o tej samej nazwie.

Na miejsce to, położone 900 km na północ od Limy, po raz pierwszy natrafiono w latach 30. XX wieku. Później było wiele razy odwiedzane przez naukowców. Od 2005 jest tam prowadzony The Pacopampa Archaeological Project.

W Pacopampa, położonym na wysokości 2500 m n.p.m., znajdują się pozostałości dziewięciu monumentalnych budynków wzniesionych z kamienia. A także grobowce osób należących do miejscowej elity.

Nowy grobowiec w Pacopampa

Najnowsze odkrycie, o którym poinformowano w ten weekend, to kolejny sukces zaangażowanych w projekt archeologów z Japonii i z Peru. Jak podaje Reuters, grobowiec został pogrzebany pod sześcioma warstwami popiołów zmieszanych z ziemią. Zwłoki obłożono m.in. dekorowanymi naczyniami ceramicznymi.

Miejsce pochówku było nienaruszone. Sam grobowiec został zapieczętowany. Naukowcy znaleźli dwie pieczęcie. Jedna, z antropomorfizowaną twarzą, skierowana była na wschód. Druga – z rysunkiem jaguara – na zachód.

Osobliwości pochówku kapłana

Okrągły grobowiec ma aż trzy metry średnicy i metr głębokości. Cytowany przez Reutersa szef grupy badawczej Yuji Seki powiedział, że tak duże rozmiary są „bardzo dziwne”. To samo dotyczy pozycji, w jakiej pochowano ciało. Leżało twarzą w dół i miało skrzyżowane nogi.

Co równie zaskakujące, przy zwłokach znaleziono kość w kształcie tupu. To zapinki używane przez rdzennych mieszkańców Andów, np. przy poncho. Jednak korzystały z nich jedynie kobiety. Tymczasem znaleziono w grobie szczątki należą to mężczyzny.

– To jest osobliwe – powiedział Seki. – Sądzę, że ten człowiek był przywódcą za swoich czasów – dodał. Jak szacują naukowcy, „Kapłan z Pacopampa” żył 1200–1000 lat przed naszą erą.

Ważne odkrycia z Pacopampa

Yuji Seki pracuje w Pacopampa już od osiemnastu lat. Od kiedy rozpoczął się tamtejszy projekt badawczy, w Peru dokonano kilku bardzo ważnych odkryć.

We wrześniu 2022 roku ten sam zespół odnalazł grobowiec „Kapłana z Pututos”, również mający ponad 3 tysiące lat. Przy zwłokach znaleziono pututos – dawne instrumenty muzyczne. Pututos to muszle w kształcie konchy, których rdzenni mieszkańcy Andów używali, by wydawać głębokie dźwięki podobne do dźwięków trąbki.

W 2015 roku znaleziono szczątki dwóch innych kapłanów. W 2009 roku zaś odkryto „Damę z Pacopampa”. Był to grób lokalnej władczyni z około 900 roku p.n.e. Bardzo głęboka mogiła miała kształt łodzi.

W jej środku leżał szkielet kobiety mającej w chwili śmierci 30–40 lat. Mierzyła 155 cm. Miała sztucznie zdeformowaną czaszkę i pogrzebano ją z licznymi darami. Szczęśliwie grobowiec nie został splądrowany. Znaleziono w nim złote kolczyki, naszyjniki z muszli i naczynia ceramiczne. To wskazywało, że pochowana w nim kobieta była bardzo ważną osobą, prawdopodobnie liderką swojej społeczności.


Źródło: Phys.org, Reuters, Wikipedia.