Żyrafa urodziła się dzisiaj, 19 czerwca. Pracownicy ZOO przypuszczają, iż jest to samiec, ale nikt jeszcze tego nie sprawdził na sto procent.

- Na razie nie ingerujemy. Dajemy czas mamie i małemu na wdrożenie się w nową sytuację. Nasza samiczka Hermiona (przez opolskie ZOO nazwana Juną) ma tendencje do tego, by powiększać nasze stado o samce - śmieje się Mariusz Włodarczyk z opolskiego ZOO. - Mała żyrafa jest zdrowa i chętnie pije mleko mamy. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie potrzebny sztuczny odchów. Lepszego prezentu na 60-lecie nie mogliśmy się spodziewać - dodaje.

W najbliższy weekend opolskie ZOO obchodzi swoje 60-lecie. Pracownicy spodziewali się, że mogą dostać taki "prezent", jednak do końca nie byli pewni, kiedy to nastąpi.
- Ciąża u żyraf trwa 15 miesięcy. Oczywiście zawsze skrupulatnie pilnujemy dat, ale tego nigdy nie da się tak dokładnie określić - powiedział national-geographic.pl Mariusz Włodarczyk.

Pierwsza żyrafa trafiła do Opola w 2000 roku. Był to samiec przywieziony prosto z Holandii i wspólnie wybrano dla niego imię Afik. Żeby nie czuł się samotny, z Ostravy przywieziono do niego samiczkę Hermionę, która w opolskim ZOO zmieniła imię na Juna. Od 2001 roku zaczęły tworzyć parę hodowlaną, a w 2004 pojawiły się pierwsze małe. Potomstwo opolskich żyraf trafiło do ogrodów w Hiszpanii, Francji oraz Łodzi.

- Na szczęście mamy jedną sztucznie odchowaną samiczkę Sisi. Wiążemy z nią spore nadzieje. Mamy dwa budynki i chcielibyśmy powiększyć stado do 11-12 osobników. W tej chwili, z małą żyrafą, mam zaledwie pięć - powiedział nam Mariusz Włodarczyk.

Młoda żyrafa będzie się chowała z mamą przez kolejne 12 miesięcy. Po tym czasie nadal pozostanie w stadzie, ale będzie musiała się żywić sama.

- Żyrafy bardzo rygorystycznie trzymają się tego terminu. Po 12 miesiącach odpychają młode - wyjaśnia pracownik ZOO. - Jednak tak naprawdę już po 2-3 miesiącach małe powoli zaczynają urozmaicać sobie "dietę" i oprócz mleka matki sięgać po inny rodzaj paszy. Naśladują starsze osobniki i skubią liście, trawę, sprawdzają różne smaki.

Gratulujemy i życzymy Wszystkiego dobrego!