Odkrycia dokonano na stanowisku położonym na terenie dzisiejszego miasta Nara, stolicy prefektury Nara w regionie Kansai, środkowo-zachodniej części wyspy Honsiu w Japonii.
 

Naukowcy z Instytutu Archeologicznego w Kashiharze, badający okolice Heijo-Kyo - pierwszej stolicy Japonii i siedziby dworu cesarskiego w latach 710-740 i 745-784 w okresie Nara (710-784) w historii Japonii – odkryli pozostałości licznych pól ryżowych z czasów znacznie wcześniejszych.
 

Jak poinformował Keisuke Morishita, przedstawiciel lokalnych władz w Narze, znaleziska świadczą o istnieniu rozwiniętych upraw ryżu w rejonie Nara już we wczesnym okresie Yayoi (ok. 300 r. p.n.e. – 300 r. n.e.).
 

Archeolodzy zlokalizowali podczas prac badawczych ok. 500 poletek do uprawy ryżu, pochodzących z okresu 2500-2300 lat temu.
 

Odkryte starożytne pola miały powierzchnię od 3 do 50 metrów kwadratowych każde, a wszystkie znajdowały się na zbadanym przez archeologów obszarze o powierzchni 8000 metrów kwadratowych.
 

Odkrycia archeologów na stanowisku przyczynią się do rozwoju badań dotyczących historii upraw ryżu w czasach poprzedzających okres Yayoi w dziejach Japonii.
 

Co ciekawe, właśnie w okolicy miasta Nara kilka lat temu odkryto szczątki wazy datowanej mniej więcej na ósmy wiek naszej ery. Na wazie tej znajdowały się wzory wskazujące na przynależność do kultury islamu. To najstarszy dowód na istnienie Jedwabnego Szlaku prowadzącego aż do Japonii.
 

Źródło: PAP
 

 


Ten człowiek jest chyba ze stali! Zobacz film o wyróżnionym przez nas nagrodą Traveler w kategorii "Wyczyn Roku"!