Zwierzęce szczątki, w tym cztery szkielety i czaszki, to najstarsze tego typu odkrycie w Europie i pierwsze na gruzińskim stanowisku archeologicznym w wiosce Dmanisi. Szacuje się, że liczą nawet 1,8 mln lat. Po szeregu badań naukowcy ustalili, że skamieliny należą do psa myśliwskiego zamieszkującego przed laty Eurazję. Dalsze analizy pozwoliły oszacować budowę i wiek jednego z czworonogów. Pies najprawdopodobniej ważył około 30 kg i był jeszcze bardzo młody. Badacze skazują na to, że miał dłuższe kończyny od swoich współczesnych potomków. Był też bardziej masywny.

Starożytne psy myśliwskie

Kości znalezione w Gruzji nie są dowodem na udomowienie psów. Według wcześniejszych badań zjawisko to zostało zapoczątkowane dopiero około 40 tys. lat temu. To, że skamieliny zwierząt znaleziono blisko ludzkich szczątek, może jednak wskazywać na pewne relacje między gatunkami. Niewykluczone, że czworonogi kradły jedzenie ludziom i na odwrót. Do spotkania człowieka z psem miało dojść podczas masowych migracji z Afryki do Europy i Azji. Przodkowie Reksia i Azora przemieszczali się w tym czasie na południe.

W klasyfikacji szczątek cenne okazały się poprzednie badania. Naukowcy już wcześniej ustalili, że miliony lat temu w niektórych częściach Azji wyewoluował pewien gatunek psa myśliwskiego, który następnie migrował w stronę Europy i Afryki. Istnieją również dowody, które wskazują na to, że starożytne psy wykazywały zdolności społeczne. Na przykład polowały całymi stadami.

Psie badania

W ciągu tysiącleci psy zostały nie tylko udomowione przez człowieka, ale też nawiązały z nami wyjątkową więź. Jedno z ostatnich badań dowodzi, że już szczeniaki potrafią poprawnie zinterpretować proste ludzie gesty. Dla porównania małe wilki nie wykazały się podobnymi zdolnościami. Co więcej, były nieufne w stosunku do ludzi, za to ich psi kuzyni nie mieli oporów przed proszeniem o czułości i pomoc np. w otworzeniu pojemnika z karmą.

Inne testy dowodzą z kolei, że wśród psów, podobnie jak wśród ludzi, również trafiają się prawdziwi geniusze. Niektóre czworonogi potrafią zapamiętać nawet kilkadziesiąt słów odpowiadających konkretnym przedmiotom (w tych badaniach psy uczyły się nazw zabawek). Mimo że jedna z ras wydaje się być inteligentniejsza od pozostałych naukowcy, nie chcą wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Wierzą jednak, że zbadanie psiego intelektu pomoże im zrozumieć, dlaczego jedni ludzi są zdolniejsi od innych.