W trakcie wykopalisk na północy Grecji, w regionie Epir-Macedonia Zachodnia archeolodzy natknęli się na niezwykły grobowiec. Głęboko pod ziemią spoczywał szkielet kobiety, którą pochowano w nietypowy sposób. Ciało znajdowało się na ozdobnym łożu wykonanym z brązu i drewna. Naukowcy przekazali, że nie wszystkie elementy uległy rozkładowi, a rodzaj pochówku świadczy o tym, że musiała być to ważna osoba za życia.

Rodzaj pochówku świadczy o tym, że kobieta pochodziła z bardzo bogatej rodziny

Nogi łóżka były pięknie zdobione. Widoczne były na nich postacie syren. Na innym elemencie ramy badacze zaobserwowali wizerunek ptaka, który w dziobie trzymał węża. Obok głowy kobiety znajdował się zniszczony przez czas wieniec laurowy, który wykonany był ze złota. W starożytności był on symbolem chwały, zwycięstwa i sławy. Był również jednym z atrybutów Apolla, boga m.in. piękna, życia i śmierci, zarazy, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku i patrona sztuki.

W okolicy rąk kobiety odnaleziono złote nitki, które prawdopodobnie były częścią ubrania, które uległo rozkładowi. W grobie złożono również kilka glinianych garnków i szklane naczynie. Był to samotny grób. Archeolodzy twierdzą, że kobieta musiała pochodzić z bardzo bogatej rodziny, być może królewskiej. Na razie nieznane są przyczyny jej śmierci ani jej losy.

Archeolodzy mają nadzieję, że odkrycie pomoże im dowiedzieć się więcej o historii regionu

Autorzy odkrycia przyznają, że obszar Kozani jest mało znany. Niewiele wiadomo o jego historii starożytnej. Areti Chondrogianni-Metoki, sekretarz stanu w greckim Ministerstwie Kultury i Sportu, który jest odpowiedzialny za region Kozani powiedział w rozmowie z Live Science, że w starożytności w tej okolicy w miejscu, w którym dziś stoi wioska Mavropigi, znajdowało się sanktuarium Apolla.

Archeolodzy planują dalsze badania nad szkieletem kobiety. Uczeni mają nadzieję, że szczątki mogą rzucić światło na historie regionu. Wstępna analiza sugeruje, że kobieta żyła w I wieku p.n.e. Był to okres, w którym państwa greckie znalazły się pod panowaniem Imperium Rzymskiego.

W I wieku p.n.e. nastąpił upadek świata hellenistycznego i dominacja Imperium Rzymskiego

Na przełomie II i I wieku p.n.e. toczyły się zacięte wojny o dominację w regionie. Rzym skutecznie prowadził ekspansję swojego cesarstwa i stworzył sobie pozycję hegemona. Po serii wojen z Kartaginą imperium kontrolowało Zachód i większą część Grecji.

Nadchodził nieubłagany upadek świata hellenistycznego. Greckie państwa praktycznie zniknęły z mapy politycznej, ale ich kultura nie zginęła. W dużym stopniu oddziaływała na Rzymian. Archeolodzy zastanawiają się, czy kobieta, której zwłoki odnaleziono, była świadkiem tych wielkich zmian na mapie starożytnej Europy.

ŹródłoLive Science.