Na dworze ciężko oddychać...

Jeśli chodzi o złą jakość powietrza, nasz kraj reprezentuje niechlubną czołówkę krajów Unii Europejskiej, a oficjalne badania* są niezbyt optymistyczne – smog w Polsce zabija około 58 tys. osób w ciągu roku i powoduje skrócenie długości życia średnio o prawie 3 lata. Oto jak wyglądało powietrze nad Europą 19 stycznia tego roku:

Kto odpowiada za to gęste i ponure powietrze, którym jesteśmy zmuszeni oddychać przez cały rok? Smog “zawdzięczamy” przede wszystkim wielkim branżom, jednak niemały wpływ na jakość powietrza mamy również my sami – przez nasze codzienne wybory. Jak możemy przyczynić się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a tym samym – do naszych organizmów? Zacznij od trzech dziecinnie prostych sposobów:

  • Ogranicz jeżdżenie autem

Teraz kiedy cały świat wstrzymał oddech, emisja szkodliwych spalin na świecie uległa delikatnemu ograniczeniu, jednak nadal u nas utrzymuje się na groźnym poziomie. Na ile to możliwe i bezpieczne, postaraj się ograniczyć przemieszczanie się autem. Może gdzieś równie dobrze można pójść pieszo lub pojechać rowerem? Nie dość, że jest to wybór dobry dla środowiska, to jeszcze poprawia kondycję serca i płuc, a więc można rzec, że (bezemisyjnie) upieczemy tu dwie pieczenie na jednym rożnie. 

  • Zawsze wybieraj bezpiecznie dla środowiska

Planujesz budowę domu, zakup mieszkania lub wymianę samochodu? Duże zakupy to duża odpowiedzialność, a żeby przestawić się na tryb eco-friendly potrzebne będą Ci dwie cechy: czujność i cierpliwość. Tutaj nie powinno chodzić o najniższą opcję, lecz o idealny kompromis między zrównoważoną ceną a możliwie najmniejszym negatywnym wpływem na środowisko, także przygotuj się na research. 

  • Skończ z paleniem

Nie tylko papierosów, które nie są dobre ani dla Ciebie, ani dla powietrza, ale przede wszystkim śmieci i odpadów (choć mamy nadzieję, że tego nie robisz). Złe wiadomości dla miłośników kominków: palenie drewnem również nie jest neutralne dla środowiska. 

…ale w domu może być jeszcze gorzej

Myślisz, że dom to Twoja antyzanieczyszczeniowa twierdza, a częste odkurzanie i wietrzenie załatwi całą sprawę zanieczyszczeń w powietrzu? Lepiej usiądź, zanim przejdziesz do dalszej części artykułu. 

Zacznijmy od tego, że kiedy otwierasz okno, aby odświeżyć powietrze w mieszkaniu, wpuszczasz do środka szkodliwy smog, a więc między innymi szkodliwy pył zawieszony, ozon, dwutlenek azotu i dwutlenek siarki. Te związki wpadają do mieszkania, mieszając się z “domowymi” zanieczyszczeniami powietrza, czyli bakterii, wirusów, roztoczy, szkodliwych związków lotnych (np. toksyczne opary farb czy lakierów), a także kurzu i sierści zwierząt. Nie zapominajmy też o wydzielanych przez grzyby i pleśnie mykotoksynach! Z takim składem powietrza – nic dziwnego, że tyle osób narzeka na złe samopoczucie, a część ma uciążliwe problemy ze zdrowiem. 

Jak więc zacząć zmianę wdychanego powietrza w skali mikro? Najlepiej od edukacji – własnej i pozostałych domowników, łącznie z najmłodszymi. To oni są przyszłością, więc m wcześniej nauczą się troski o planetę, tym lepiej! 

  • Używaj naturalnych środków czyszczących

To nieprawda, że najlepsze środki do czyszczenia domowych powierzchni do te chemiczne. Daj szansę naturalnym produktom, które z łatwością dostaniesz w prawie każdej drogerii, a jeśli masz chwilę, możesz spróbować zrobić taki środek własnoręcznie – internet jest kopalnią wspaniałych przepisów! Jeśli już musisz używać ciężkiej chemii, rób to tylko w pomieszczeniach z doskonałą wentylację.

  • Zainwestuj w dobry oczyszczacz powietrza

Żyjemy w czasach, w których oczyszczacz powietrza powinien być w każdym domu – wystarczy kilka dni w towarzystwie takowego sprzętu, żeby poczuć, jak niska jest jakość naszego powietrza. Wybierając sprzęt, postaw na sprawdzonego producenta, jak na przykład Electrolux i jego oczyszczacz Pure A9 o 5-stopniowej filtracji powietrza, który otrzymał rekomendację Polskej Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz certyfikat Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF). 

  • Unikaj zagracenia 

Im więcej rzeczy w domu, tym większe zagrożenie oddychaniem powietrzem “wypchanym” roztoczami, alergenami, bakteriami i innymi zanieczyszczeniami. Głównym siedliskiem tych nieproszonych gości są wykładziny i dywany, a więc może pora rozważyć odkrycie podłóg w mieszkaniu? 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz oczyszczaczowi nierówny, a na rynku jest mnóstwo modeli, które różnią się wydajnością i rodzajem filtracji. Nie wszystkie spełniają jednak swoje funkcje tak, jak powinny – część nie radzi sobie z usuwaniem najmniejszych, a zarazem najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń, inne z kolei mają wątpliwą wydajność, co wiąże się z tym, że oczyszczenie powietrza będzie trwało wieki i przekładało się za ogromne rachunki za prąd. Oto najważniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając urządzenie dla siebie:

  • Skuteczność filtracji

Filtry to serce każdego oczyszczacza powietrza, a im ich więcej, tym lepiej dla naszego zdrowia. Upewnij się, że model, którego zakup rozważasz, usunie nawet najmniejsze zanieczyszczenie, które czai się w powietrzu Twojego domu. Ze swoją 5-stopniowym systemem filtracji wspomniany wcześniej Pure A9 od Electrolux należy do zdecydowanej czołówki, jako że usuwa absolutnie wszystkie rodzaje nieproszonych gości: drobnych cząsteczek, pyłków i alergenów, bakterii,  wirusów oraz przykrych zapachów i szkodliwych gazów. 

  • Wydajność

Im skuteczniej typ lepiej dla zdrowia, ale i lżej dla portfela. W doborze sprzętu, który będzie maksymalnie wydajny i neutralny dla środowiska kluczowy jest wskaźnik wydajności CADR, który wyraża się w metrach sześciennych na godzinę. Oznacza on czas, którego sprzęt potrzebuje, żeby całkowicie oczyścić pomieszczenie. Przykładowo, w przypadku modelu Pure A9 ten wskaźnik wynosi 618m3/h, co oznacza, że aby oczyścić powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 20m2 i wysokości 3m urządzenie potrzebuje zaledwie 10 minut. 

  • Inteligentne rozwiązania

Jakkolwiek dyskryminująco by to nie zabrzmiało, w przypadku oczyszczaczy powietrza wnętrze to nie wszystko – tak samo liczy się to, co na zewnątrz. Producenci nowoczesnych modeli, w tym Electrolux, sięgają po inteligentne technologie, których jedynym zadaniem jest usprawnienie naszej współpracy ze sprzętem. W przypadku oczyszczacza Pure A9 są to czujniki, które na bieżąco dostosowują pracę oczyszczacza do stanu powietrza i które jednocześnie komunikują go za pomocą subtelnego podświetlenia. Do tego modelu dedykowana jest również aplikacja mobilna, która udostępnia zdalne śledzenie jakości powietrza w domu i regulowanie wszystkich funkcji urządzenia. Sprzęt jest jednak na tyle zaawansowany, że samodzielnie potrafi dostosować się do stanu powietrza w domu – specjalny system PureSense stale mierzy poziom zanieczyszczeń i reguluje przepływ powietrza, a dzięki rozwiązaniu AirSurround możemy mieć pewność, że spiralny ruch powietrza dotrze do wszystkich zakamarków w mieszkaniu.

Dlaczego akurat Pure A9? bo jest bardzo eco-friendly – do jego produkcji do minimum ograniczono użycie plastiku na korzyść takich tworzyw jak metal, skóra i drewno. Ma też bardzo ciekawy design, który nie zniszczy najbardziej pieczołowicie zaplanowany wystrój.  Brawa dla Electrolux!

 

*Badania “Zanieczyszczenie powietrza powoduje 800 000 niepotrzebnych zgonów rocznie w Europie i 8,8 miliona na całym świecie”