W duńskim mieście Hune, około 300 kilometrów na północny zachód od Kopenhagi, naukowcy prowadzili wykopaliska archeologiczne. W pewnym momencie odkryli fragmenty budynku z okresu wikingów. Chociaż część konstrukcji jest wciąż zakopana, naukowcom udało się ustalić, czym była ta majestatyczna budowla.

Największe tego rodzaju odkrycie w Danii od dekady

Archeolodzy twierdzą, że to dawna hala, w której spotykali się wikingowie. Prawdopodobnie odbywały się tam spotkania, na których planowali wyprawy oraz ważne sprawy lokalne. Budynek miał ok. 40 metrów długości i ok. 10 metrów szerokości. Badania metodą datowania radiowęglowego wykazały, że pochodzi z okresu od końca IX do początku XI wieku. Badacze przyznają, że to największe takie odkrycie w ostatniej dekadzie.

Archeolodzy zaznaczają, że odkrycie jest niezwykle cenne, ponieważ niewiele wiadomo o tym, co działo się w tym regionie w czasach wikingów. Naukowcy podejrzewają jednak, że bardzo prawdopodobne jest, że w budynku mógł pojawiać się legendarny władca wikingów i król Danii Harald Sinozęby. Archeolodzy sugerują również, że w tym miejscu mogła znajdować się większa osada lub farma.

Do kogo należała wielka hala wikingów?

– Wydaje się to prawdopodobne, że w tym miejscu mogły istnieć inne budynki – twierdzi Thomas Rune Knudsen, archeolog z Muzeum Północnej Jutlandii, archeolog, który prowadził wykopaliska – Na razie udało nam się odkopać zaledwie część hali, ale uważamy, że nie mogła stać tutaj sama, z dala od innych domów – dodaje uczony.

Archeolodzy przyznają również, że odkryty budynek przypomina inne budowle, które odnajdowano w przeszłości. Styl hali jest podobny do budynków, które powstawały za czasów Haralda. Chodzi m.in. o twierdzę Fyrkat i Aggersborg.

Autorzy odkrycia sugerują, że budynek, jak i osada, która się tutaj znajdowała, mogły być własnością wikinga o imieniu Runulv den Rådsnilde. W przeszłości w pobliżu odnaleziono kamień runiczny z lat ok. 970–1020.

Na kamieniu widniał napis „Hove, Thorkild, Thorbjørn ustawili kamień swojego ojca Runulva den Rådsnilde”.  – Zarówno kamień runiczny, jak i hala mogły zostać stworzone przez tego wikinga. Bardzo prawdopodobnej jest, że był ważnym jarlem – zauważa Knudsen. Jakie relacje miał wiking z Haraldem? Tego naukowcy próbują się dowiedzieć, a badania potrwają jeszcze przez kilka miesięcy.

Kim był Harald Sinozęby?

Źródła historyczne podają, że Harald Sinozęby urodził się ok. 911 roku, a zmarł na początku listopada w 987 roku w Jomsborgu. W latach 958–987 był królem Danii. To właśnie ten Duńczyk jest odpowiedzialny za chrystianizację swojego kraju. Przyjął chrzest w 965 roku.

W trakcie swoich rządów w mieście Jelling wzniósł bogato zdobiony kamień runiczny, który jest pierwszym świadectwem chrześcijańskiej Danii. Widnieje na nim napis: „Król Harald zlecił postawienie tego pomnika dla Gorma, swego ojca, i Tyry, swojej matki – ten Harald, który rządził Danią i całą Nordią i który uczynił Duńczyków chrześcijanami”.

Co ciekawe, to właśnie na cześć Haralda została nazwana technologia Bluetooth. Autorem tej koncepcji był Jim Kardach, który fascynował się Sinozębym. Twórca chciał, aby technologia łączyła różne urządzenia, tak jak król Danii połączył ziemie, którymi władał. Logo Bluetooth zawierają dwie runy wiązane z alfabetu z epoki wikingów: ᚼ oraz ᛒ. Berkanan to pierwsza litera przydomku Haralda – Blåtand.

Źródło: Nordjyske Museer.