Odkrycia archeologiczne często pokazują nam, że życie codzienne ludzi wieki temu nie musiało diametralnie różnić się od współczesnego. Nasi przodkowie mieli podobne potrzeby. Mogli co najwyżej zaspokajać je w inny sposób. Oprócz podstaw, takich jak jedzenie czy ubiór, ważnym elementem codzienności była i jest rozrywka. Przedwieczne gry i zabawy mogły być podobne do tych znanych nam obecnie.

O czym mówi odkrycie z Chichén Itzá?

Niedawno w Grecji odnaleziono kamienne kule, które prawdopodobnie były wykorzystywane w jednej z najstarszych gier planszowych na świecie. Kilka miesięcy wcześniej polscy archeolodzy odkryli w Omanie grę planszową sprzed 4 tysięcy lat. A jak wyglądały rozrywki w Chichén Itzá, prekolumbijskim mieście Majów? Więcej na ten temat zdradza najnowsze znalezisko na Półwyspie Jukatan.

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Meksyku odkryli kamienną tablicę z wynikami gry. Jej wiek szacuje się na ponad tysiąc lat. Okrągły kamień mierzy około 32 cm i waży 40 kg. Widać na nim hieroglify otaczające dwóch graczy stojących obok piłki.

To nawiązanie do gry, która była tradycyjną praktyką ludów Mezoameryki już 3 tysiące lat temu. Według badaczy miała podtekst rytualny. Gra jest rozumiana jako inscenizacja bitwy między siłami ciemności i światła. Majowie uważali to wydarzenie za integralną część ich istnienie na Ziemi. Poprzez grę i składanie ofiar demonstrowali swoje oddanie bogom. To, jak często i w jakiej formie były składane ofiary, pozostaje kwestią sporną w gronie naukowców.

W Chichén Itzá odkryto pamiątkę po majańskiej grze w piłce / fot. INAH

Nietypowe znalezisko w Meksyku

Obecnie naukowcy przygotowują się do wykonania zdjęć znaleziska w wysokiej rozdzielczości. Te posłużą im do szczegółowych badań. Następnie tysiącletnia tablica z wynikami zostanie poddana konserwacji.

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleks Chichén Itzá to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Meksyku. Według oficjalnych danych co roku odwiedza je około 2 milionów turystów.

W tym miejscu rzadko można znaleźć pismo hieroglificzne, nie mówiąc już o pełnym tekście – komentuje Francisco Pérez, jeden z archeologów koordynujących badania, cytowany przez „The Guardian”.

Co warto wiedzieć o Chichén Itzá?

Chichén Itzá to jeden z najbardziej znanych i imponujących zabytków w Meksyku. Niegdyś było to potężne miasto cywilizacji Majów. Uważa się, że zostało założone około VI wieku. Okolica szybko została ważnym ośrodkiem handlowym, religijnym i politycznym.

Miasto jest najbardziej znane z ogromnej piramidy El Castillo, która stoi w centrum kompleksu. Piramida jest kultowym symbolem Majów i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Meksyku. El Castillo składa się z dziewięciu poziomów, z których każdy reprezentuje inną liczbę w starożytnym kalendarzu Majów.

Kompleks zawiera również wiele innych imponujących budowli, takich jak Świątynia Wojowników czy Obserwatorium. Struktury te są świadectwem zaawansowanych umiejętności technologicznych i architektonicznych Majów.

Chichén Itzá słynie również z tajemniczych legend i opowieści. Uważa się, że miejsce to było wykorzystywane do składania ofiar z ludzi i że sami bogowie zstąpili do miasta.

Źródło: INAH