Templo Mayor to najważniejsza świątynia Azteków, która została wybudowana na przełomie XIV i XV wieku. Znajdowała się w azteckiej stolicy Tenochtitlán, która z kolei była położona na wyspie pośrodku jeziora Texcoco (środkowy Meksyk). Ruiny świątyni do dziś znajdują się w mieście Meksyk. O budowli pisaliśmy już w tym roku w kontekście odkrycia w niej przerażającej ściany z ludzkich czaszek. Podczas konkwisty świątynia Templo Mayor została doszczętnie zniszczona przez Hiszpanów w 1521 roku. Uznano ją bowiem za symbol pogańskiego kultu.

Niezwykłe odkrycie w słynnej świątyni Templo Mayor

To właśnie w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się ta monumentalna świątynia, meksykańscy archeolodzy z INAH przeprowadzili najnowsze wykopaliska. Badaczom udało się odkryć tam kamienną skrzynię, w której znajdowały się azteckie skarby. Wśród nich znaleźli 15 figurek, które przedstawiały ludzkie postacie. Badacze uważają, że były to przedmioty splądrowane podczas jednej z bitew, a maleńkie rzeźby ludzkie mogły być używane podczas rytuałów ofiarnych.

Naukowcy uważają, że skarb pochodził z czasów rządów Montezumy I Ilhuicamina, który rządził państwem Azteków w latach 1440–1469. To jemu przypisuje się m.in. umocnienie azteckiej hegemonii nad Doliną Meksyku i rozpoczęcie ekspansji w kierunku wschodnim i południowym, aż do Zatoki Meksykańskiej. Archeolodzy z INAH uważają, że przedmioty ze skrzyni mają być potwierdzeniem sukcesów władcy.

Łupy wojenne Azteków

Badacze przyznali, że 14 figurek przedstawiało mężczyzn, natomiast jedna – kobietę. Oprócz tego w skrzyni znajdowały się również liczne koraliki wykonane z zielonych kamieni, muszle, a także inne elementy biżuterii. Archeolodzy przekonują, że wszystkie ludzkie figurki zostały wykonane w stylu charakterystycznym dla kultury Mezcala (wczesna kultura mezoamerykańska, która kiedyś istniała w Guerrero, stanie w południowym Meksyku, który był znany z tworzenia przedmiotów przedstawiających ludzi). Wiele podobnych artefaktów stanowi część większej kolekcji The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Badacze twierdzą, że Aztekowie bardzo cenili artefakty kultury Mezcala i mogli zrabować rzeźby podczas jeden z bitew. – Gdy Aztekowie Méxicas podporządkowali sobie te ludy, figurki te były już relikwiami, niektóre z nich miały ponad 1000 lat – przekazał w oświadczeniu Leonardo López Luján, dyrektor projektu Templo Mayor, archeolog z INAH i współautor odkrycia. Figurki datowane są na okres od 1200 r. p.n.e. do nawet 900 r. n.e. – Prawdopodobnie były to figurki wykorzystywane w konkretnych rytuałach, a Aztekowie potraktowali je jako łupy wojenne – dodaje uczony.

Skarb miał reprezentować potęgę władzy Montezumy I

– W klasycznym języku nahuatl skrzynie te były znane jako tepetlacalli. W Templo Mayor, świątyni, która reprezentuje świętą górę pełną skarbów, możemy sobie wyobrazić kapłanów przechowujących w tych „kamiennych skrzyniach” kwintesencję symboli wody i płodności, rzeźby bogów deszczu, zielone kamienne koraliki, muszle i ślimaki – wyjaśnia López Luján, archeolog z INAH i współautor odkrycia.

Archeolodzy twierdzą, że Montezuma prawdopodobnie uważał, że ofiary pochowane w świątyni Templo Mayor powinny odzwierciedlać bogactwo terytoriów, które pod jego rządami zostały podbite przez jego kraj. To swoisty symbol potęgi, którą chciał manifestować aztecki władca.

Źródło: INAH

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.