Obraz przez wiele lat leżał pośród 60 tysięcy innych dzieł sztuki w magazynie muzeum Woodford Academy, które znajduje się w australijskim miasteczku Blue Mountains. W przeszłości budynek pełnił różne funkcje. Przed laty był akademią, szkołą z internatem, prywatną rezydencją. Dziś jest atrakcją turystyczną. Sam budynek powstał w latach 1828-1835. Obecnie zarządzany jest przez organizację National Trust of Australia.

Cenny obraz odnaleziono w trakcie prac konserwatorskich i renowacyjnych

Właściciele budynku nie mogli wyjść z podziwu, kiedy okazało się, z jak cennym dziełem mają do czynienia. Obraz odnaleźli pracownicy firmy, która podjęła się prac renowacyjnych obiektu. – Jesteśmy niezwykle podekscytowani. Takie chwile nie zdarzają się często – przekazał lokalnym mediom Julian Bickersteth, dyrektor generalny Intenational Conservation Services.

Tytuł obrazu to „Martwa natura”. Przedstawia stół, na którym widać wymięty, ściągnięty do połowy obrus, elegancką i szykowną zastawę stołową oraz resztki jedzenia, w tym nadjedzone ciasto, które przypomina jabłecznik oraz bułkę i orzechy. Srebrny kielich jest przewrócony. Historycy sztuki, z którymi wstępnie skontaktowali się przedstawiciele National Trust of Australią sugerują, że dzieło mógł namalować Gerrit Willemsz. Heda.

Gerret Willemsz. Heda – tajemniczy artysta holenderskiego „złotego wieku”

Gerret Willemsz. Heda urodził się w 1625 roku w północno-zachodnim holenderskim miasteczku Haarlem. W jego sztuce dominował głównie motyw vanitas (łac. marność). Obrazy przedstawiają widoczny motyw przemijania, smutku, opuszczenia i śmierci.

Słynął również z martwej natury. O jego życiu wiemy niewiele. Był synem innego sławnego holenderskiego mistrza, który był również jego nauczycielem, Willema Claesza. Hedy. Zmarł w swoim rodzinnym mieście najprawdopodobniej w 1647 lub 1649 roku.

Obraz mógł być malowany wspólnie przez ojca i syna

Eksperci przypominają, że weryfikacja tego rodzaju zaginionych dzieł nie jest łatwa. Najczęściej potrzebna jest wieloletnia analiza i weryfikacja. Na szczęście malarz umieścił na płótnie swój maleńki podpis, który nieco ułatwił rozwiązanie tej artystycznej zagadki.

Pracownicy National Trust of Australia twierdzą jednak, że wciąż trwają badania nad tym, kto dokładnie jest autorem dzieła. Podpis, który widnieje na obrazie, przypomina również sygnaturę ojca Garreta Willemsza. Hedy. Niektórzy eksperci sugerują, że praca mogła być malowana wspólnie przez obydwu Holendrów.

Co ważne, obrazy Willema Claesza. Hedy są zazwyczaj warte ok. 4-5 milionów dolarów australijskich. W przypadku obrazu „martwa natura” możemy mówić o podobnej kwocie.

„Martwa natura” zostanie oficjalnie odsłonięta dla publiczności już 14 maja

– Odnalezienie oryginalnego XVII-wiecznego obrazu, który został namalowany przez malarza „złotego wieku Holandii”, zapiera nam dech w piersiach. To ekscytujące, że znajdował się w magazynie National Trust of Australia – mówi rzeczniczka tej organizacji. Uważa się, że dzieło Holendra trafiło do Australii w XIX wieku. Na razie nie wiadomo jednak, w jaki sposób.

Przedstawiciele muzeum z dumą ogłaszają, że „martwa natura” trafi na wystawę tymczasową, której otwarcie ma nastąpić już 14 maja w ramach Festiwalu Dziedzictwa Narodowego Australii w Woodford Academy. To  ekscytująca wiadomość dla pasjonatów sztuki, szczególnie że przyjazd do tego kraju jest coraz łatwiejszy. Australia od 21 lutego 2022 r. przyjmuje zagranicznych turystów, a ostatnio rząd postanowił, że rezygnuje z testów dla zaszczepionych.

Źródła: CNNNational Trust of Australia