„To była naprawdę ogromna niespodzianka” - powiedział Sebastián Di Martino, dyrektor ds. ochrony zagrożonych zwierząt w argentyńskiej Fundación Rewilding. „W pierwszym momencie nie dowierzałem, co widzę. Czułem tak ogromne szczęście, że nie byłem pewny, czy powinienem podążać za zwierzęciem czy wracać do stacji i pokazać nagranie moim kolegom". Te wielkie emocje wzbudziło w naukowcu spotkanie oko w oko z ariranią amazońską, nazywaną też wydrą olbrzymią albo wilkiem rzecznym. Był to pierwszy raz od prawie czterdziestu lat, gdy udało się dostrzec to zwierze w naturze, a nawet nakręcić krótkie nagranie wideo. 

Di Martino udało się nagrać wyjątkowe zwierze swoim smartfonem w czasie pływania kajakiem po rzece Bermejo na terenie parku narodowego El Impenetrable w argentyńskiej prowincji Chaco. Do tej pory badacze uznawali, że arirania jest prawie całkowicie wytrzebiona na tym terenie, a za główną przyczynę uznawano działania kłusowników i niszczenie naturalnego środowiska. 

Badacze już teraz stawiają sobie pytania o przyczynę powrotu ariranii na teren Argentyny. Wedle Di Martino najbliższą względem Argentyny  znaną populacją wydry olbrzymiej jest równina Pantanal we wschodnim Paragwaju. Oznaczałoby, że zwierze musiało przepłynąć drogą wodną około 1000 kilometrów, żeby znaleźć się na terenie parku El Impenetrable. Drugie wytłumaczenie jest mniej prawdopodobne. Opiera się ono na założeniu, że na terenie parku żył samotny osobnik, który nie został do tej pory zbadany. 

Co ciekawe, wydry olbrzymie mają bardzo ważną rolę w zrównoważonym rozwoju naturalnego środowiska. Wedle Di Martino zwierzęta te w naturalny sposób są regulatorami populacji ryb w największych rzekach regionu. Te niezwykłe zwierzęta mogą osiągać 1,8 metra długości, a dorosłe osobniki często ważą ponad 30 kg. Organizacja Rewilding Argentina od 2018 roku pracuje nad przywróceniem populacji ariranii od 2018 roku. Ich działania skupiają się w regionach Iberá. Coco i Alondra, a w planach organizacji jest też wypuszczenie na wolność skojarzonej pary osobników z ogrodów zoologicznych w Danii i na Węgrzech.