Wydry olbrzymie, jak sama nazwa wskazuje, to największe osobniki spośród wszystkich gatunków wydr. Dorosłe osobniki mogą mierzyć nawet 180 cm. Przed laty drapieżniki te licznie występowały w dorzeczu Amazonki, ale dekady polowań i degradacja naturalnych środowisk doprowadziły do tego, że okazałe wydry wymarły w Argentynie i Urugwaju, a na całym świecie mają status zwierząt zagrożonych wyginięciem. Ostatnie tygodnie przyniosły jednak nową nadzieję dla gatunku.

Wydry olbrzymie w Argentynie

Argentyńscy ekolodzy mają powody do radości. Niedawno na mokradłach Iberá na północy kraju urodziły się trzy wydry olbrzymie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że gatunek ten przez dziesięciolecia uchodził za wymarły. Historyczny moment jest zwieńczeniem wspólnej pracy lokalnego rządu prowincji Corrientes, Administracji Parków Narodowych i Fundacji Rewilding Argentina. Ich głównym celem jest odtworzenie dzikich obszarów w Argentynie i Chile.

„Projekt realizowany na mokradłach Iberá jest jedyny w swoim rodzaju. Nigdy wcześniej nie podejmowano prób przywrócenia wydr olbrzymich na terenie, na którym wyginęła z powodu eksploatacji przez człowieka” – mówi Talía Zamboni, biolog z Rewilding Argentina.

Zanim Coco i Alondra, rodzice maluchów, zostali umieszczeni na argentyńskich mokradłach, wcześniej w Parku Narodowym El Impenetrable po raz pierwszy od 40 lat zaobserwowano wydrę olbrzymią na wolności. Ekolodzy mają nadzieję, że narodziny trzech młodych wydr olbrzymich to dopiero początek przywracania gatunku w Argentynie.

Reintrodukcja wydr olbrzymich szansą dla regionu

Juan Cabandié, argentyński minister środowiska, podkreśla, że reintrodukcja wydry olbrzymiej w regionie Corrientes to bardzo ważny krok dla całej społeczności. Nie tylko ze względu na rozwój ekoturystyki, będącej jedną z przodujących działalności w prowincji.

– „To też szansa na przywrócenie lokalnej dumy oraz tożsamości, ponieważ te zwierzęta były częścią naszej kultury” – ocenia.

Wydra olbrzymia to główny drapieżnik na mokradłach północnej Argentyny, przez co jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania całego ekosystemu. Ich ponowne pojawienie się w dorzeczu Amazonki ma zrównoważyć populacje części gatunków zwierząt, a tym samym zmienić obowiązujące w regionie łańcuchy pokarmowe. Oczywiście reintrodukcja będzie cały czas odbywać się pod stałą obserwacją naukowców.

Ponowne wprowadzenie do środowiska wydr olbrzymich to tylko początek realizacji ambitnego planu Rewilding Argentina. W niedalekiej przyszłości na terenie mokradeł Iberá mają ponownie zamieszkać między innymi: jaguary, jeleniaki bagienne, ary, mrówkojady czy anakondy żółte.