Jako pierwsi z Polski do Antarktyki dotarli Henryk Arctowski i Antoni Bolesław Dobrowolski. Najbardziej znany nad Wisłą badacz lodowców jest dziś patronem Polskiej Stacji Antarktycznej. Polacy byli uczestnikami belgijskiej wyprawy statkiem "Belgica" zorganizowanej pod koniec XIX w.

 

Polacy w Antarktyce

Budową nowej polskiej stacji polarnej kieruje Hubert Maciejewski. Jak nie ukrywa, jest to projekt jego życia.
– W spektakularnym krajobrazie, w szczególnym przyrodniczo miejscu powstanie świetna architektura. Myślę, że dla wszystkich uczestników projektu nowa stacja antarktyczna jest niezwykłym wyzwaniem. Druga taka okazja pewnie się nie trafi – zapowiada w rozmowie z "GW".

Latem, a więc w czasie europejskiej zimy, baza pomieści 37 osób. W pozostałych miesiącach będzie ją zamieszkiwać mniejsza grupa złożona maksymalnie z kilkunastu zimowników. 
Inwestycja w Antarktyce składa się z wielu etapów. Według "GW" pierwsze przetargi mają być ogłaszane jeszcze na wiosnę tego roku. Kolejny etap jest przewidziany na przełom 2021 i 2022 roku.

Wtedy ruszyć ma uzbrojenie terenu, montaż hal magazynowych, oczyszczalni ścieków, posadowinie fundamentów pod główny budynek, a także przygotowanie jego konstrukcji w Polsce. Obiekt ma zostać przetransportowany i złożony na miejscu za rok. Baza będzie wykańczana (antarktyczną) zimą.

Prace rozbiórkowe, porządkowe i zakończenie modernizacji pozostałej infrastruktury zaplanowano na sezon 2023-2024. Po ich zakończeniu nastąpi oficjalne otwarcie nowej Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Najcenniejsze pamiątki ze starego obiektu zostaną przeniesione do budynku głównego. Elementy porozbiórkowe wrócą do Polski.

 

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego

Polska stacja polarna działa nieprzerwanie od 1977 roku do dziś. Dzięki zaangażowaniu osób związanych z nią, obiekt przetrwał stan wojenny i zmiany ustrojowe w kraju. Stacja posiada dwie bazy terenowe. Pierwsza stoi na brzegu Rajskiej Zatoki, pomiędzy Przylądkiem Demay a Przylądkiem Uchatki, a druga, bliźniacza, na zachodnim brzegu Zatoki Króla Jerzego. Na terenie ośrodka naukowo-badawczego działa również latarnia morska, która ułatwia nawigację poruszającym się po Zatoce Admiralicji.