Brytania była najdalej na północ wysuniętą prowincją Cesarstwa Rzymskiego. To tam znajdował się słynny wał obronny, nazywany murem Hadriana. Archeolodzy do tej pory znajdują na terenie dzisiejszej Anglii pozostałości po okresie rzymskim. Tym razem badacze związani z Uniwersytetem w Oksfordzie odkryli na rzymskim cmentarzu szkielety pozbawione głów. Co to odkrycie mówi o życiu w rzymskiej Brytanii?

Co skrywał rzymski cmentarz w Anglii?

Odkrycia dokonano w Wintringham, w hrabstwie Cambridgeshire. Archeolodzy prowadzili wykopaliska w miejscu, gdzie mają stanąć nowe domy. W okresie Cesarstwa Rzymskiego okolica ta była usiana niewielkimi gospodarstwami i osadami. Sieć dróg łączyła je z miastem Durovigutum (obecnie Godmanchester).

Łącznie na cmentarzu zidentyfikowano 17 miejsc pochówku. Naukowców najbardziej zainteresowały szkielety z odciętymi głowami. Brakująca część ciała została została złożona obok ich stóp. W jednym przypadku głowę zastąpiło naczynie ceramiczne.

To nie pierwsze tego typu znalezisko na terenie dzisiejszej Anglii. Według archeologów taka praktyka nie była rzadkością w rzymskiej Brytanii. W 2022 roku badacze odkryli 40 innych szkieletów pochowanych z głową u stóp. Rzymski cmentarz w hrabstwie Buckinghamshire jest położony około 50 kilometrów na południe od Wintringham, niedaleko przedmieść Londynu.

W Anglii znaleziono 11 szkieletów bez głów. Były w innych miejscach / fot. Oxford Archeology

Nie tylko szkielety

Cmentarz w Wintringham pochodzi z III wieku naszej ery. Wcześniej badacze znajdowali tam rzymskie monety, broszki, naczynia ceramiczne, dużą liczbę żarn i kamieni młyńskich oraz ołowiany talerz i rzymski piec. Bezgłowe szczątki zostaną zbadane przez specjalistów. Archeologom zależy na tym, aby dotrzeć do nowych, nieznanych informacji na temat obrzędów pogrzebowych ludzi żyjących w rzymskiej Brytanii.

Nekropolia z czasów rzymskich to niejedyne odkrycie w okolicy. Badacze trafili również na pozostałości dużej osady rolniczej z czasów epoki żelaza. Zabudowę tworzyło między innymi 40 kamiennych okrągłych budynków.

Rzymska Brytania. Co warto wiedzieć?

Część dzisiejszej Wielkiej Brytanii znajdowała się pod panowaniem rzymskim od podboju Klaudiusza w 43 n.e. do wycofania władzy cesarskiej przez Honoriusza w 410 r. n.e. W tym czasie podbite terytorium zostało podniesione do rangi rzymskiej prowincji. Od struktur wojskowych, takich jak forty i mury, po innowacje inżynieryjne, takie jak łaźnie i akwedukty, najbardziej oczywistym dziedzictwem Rzymian, który wciąż można podziwiać w Anglii, są ich budowle.

Według historyków życie codzienne w rzymskim Londynie było ciężkie. Większość mieszkańców pracowała codziennie, żeby zarobić na życie. W ramach rozrywek i odpoczynku regularnie organizowano jednak święta i festiwale ku czci bogów.

Nietypowe pochówki na świecie

Archeolodzy na całym świecie znajdują szczątki ludzkie pochowany w nieoczywisty, z perspektywy XXI wieku, sposób. Przykładowo badacze w Izraelu znaleźli niedawno szkielet duchownego, który prawdopodobnie był ascetą. Wskazywały na to, żelazne obręcze i łańcuchy, jakie miał na sobie. W Peru z kolei już wielokrotnie naukowcy trafiali na mumie (lub szkielety) zachowane w pozycji embrionalnej.

Również Polska może pochwalić się pogrzebem, który wywołał wielkie poruszenie wśród historyków. Mowa o „strzydze” pochowanej w miejscowości Pień nieopodal Bydgoszczy. Wygląda na to, że miejscowi bali się, że dziewczyna wstanie z grobu i będzie ich nawiedzać. Nie jest tajemnicą, że dawniej w Polsce, zwłaszcza na wsiach, wierzono w różne upiory. Obawy były na tyle duże, że zwalczeniem zjaw zajmowali się profesjonaliści.

Źródło: Heritage Daily.