Manukura trafiła do szpitala weterynaryjnego uczelni Massey w Palmerston North po tym, jak opiekunowie ptaka zauważyli u niej szybką utratę wagi. Lekarze odkryli, że Manukura nie mogła znieść niezapłodnionego jajka. Podjęto się operacji i usunięto jajko, ale zdrowie ptaka nie ulegało poprawie.

Manukura - the little white kiwi. from Mike Heydon on Vimeo.

Klasycznie upierzone ptaki kiwi dożywają 30 – 40 lat, choć na obszarach zamieszkałych przez ludzi przez polujące na nie psy średnia wieku spadła do 13-14 lat. Manukura wykluła się 1 maja 2011 roku właśnie w parku Pūkaha - jak podała stacja ABC. Teraz jej opiekunom przyszedł smutny obowiązek poinformować o jej odejściu.

 

 

Jak przypomniano, po pojawieniu się na świecie w sumie trzech białych kiwi liczba odwiedzających park Pūkaha gwałtownie wzrosła. Jej maoryskie imię nadane przez lokalne iwi (plemię) Rangitāne o Wairarapa oznacza „wodzowską pozycję”. Dla Maorysów zjawienie się białego ptaka było tohu, symbolem nowego początku.

- Rangitāne zawsze uważali ją za cenną taongę (skarb) i byli dumni, że mogli odegrać małą rolę w jej życiu – podały w oficjalnym komunikacie władze parku przyrody dodając, że członek starszyzny plemienia, manu Kawana, osobiście odmówił za nią karakię (modlitwę).

Co ciekawe, przez pierwszy rok życia Manukura była uważana za chłopca, dopiero z czasem odkryto jej właściwą płeć. Zasłynęła z „niecodziennego” rytuału godowego, tłukąc niemiłosiernie swojego ówczesnego partnera. W 2012 roku stała się bohaterką książki dla dzieci autorstwa Joy Cowley.