Dubrownik – perła Adriatyku

„Jeśli chcecie zobaczyć raj na ziemi, przyjedźcie do Dubrownika” – powiedział George Bernard Shaw, po tym jak odwiedził miasto w 1929 r. Dubrownik to miasto-muzeum pod błękitnym niebem. Całe historyczne centrum od 1979 r. jest pod ochroną UNESCO. Otaczają je długie na 2 km mury, po których można spacerować i podziwiać piękne widoki. Uważane są one za jeden z najpiękniejszych i najmocniejszych systemów fortyfikacyjnych w basenie Morza Śródziemnego. 

Sercem miasta i ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i gości jest główna ulica Stradun, którą wypełniają liczne restauracje, bary i sklepu. Przy wschodnim wejściu na tę ulicę znajduje się też słynna wielokątna fontanna Onufrego z XV w., która zaopatruje Dubrownik w wodę od 1438 r., kiedy to zbudowano pierwszy wodociąg miejski. 

Wszystkie smaki Dubrownika

Dubrownik i jego okolice słyną z wyśmienitej kuchni. Gdzie należy zjeść, by wyjechać z poczuciem, że spróbowało się prawdziwej tutejszej kuchni? Wiele tutejszych restauracji ma rekomendację lub gwiazdki Michelina, zresztą na wyspie Korčula też znajduje się restauracja z gwiazdką Michelina. 

W Konavle najbardziej znanym daniem jest zielona menestra, którą przygotowuje się głównie zimą, bo składa się z co najmniej trzech rodzajów kapusty oraz suszonego mięsa. Menu oparte na rybach i owocach morza można znaleźć w restauracjach w Konavle, Dubrowniku, na Pelješacu, Korčuli, Lastovie czy wyspie Mljet. Specjałem są ostrygi hodowane w miejscowości Ston, uważane za jedne z najsmaczniejszych na świecie. 

Spośród dań mięsnych najczęściej występuje jagnięcina, którą podaje się tu na różne sposoby. Z kolei dolina Neretwy znana jest z węgorzy i żab, z których najczęściej przygotowuje się brodet. Wielbicielom słodkości polecam rožatę, czyli tradycyjny dubrownicki deser. Ston zachowuje zaś tradycję robienia tortu z makaronu (makaruli). Warto spróbować też tradycyjnej peki, czyli potrawy pieczonej w specjalnym żeliwnym naczyniu.

Konavle – rejon przyrodniczych kontrastów

Ze swoimi górami, nizinami i pięknym Adriatykiem Konavle to doskonałe miejsce na aktywny urlop. Jest to obszar wiejski, który oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku, takich jak jazda konna, safari na małych quadach, wędrówki górskie na szczyt Snježnica czy jazda rowerami wzdłuż malowniczych tras. Tych, którzy cenią ducha tradycji i wiejską atmosferę, zachwyci zaś wycieczka kolejką po winnicach Konavle z przystankiem na degustację win z tego regionu. 

Z kolei dno morskie w pobliżu Cavtatu i Molunatu jest niezwykle atrakcyjne do nurkowania. W sąsiedztwie, w okolicach wysepek Mrkan, Bobara i Supetar, znajduje się również kilka starożytnych znalezisk. Cenne są lokacje z ponad 1,8 tys. amfor pochodzących z I w. p.n.e. Poza tym dno morskie w pobliżu Cavtatu obfituje w ściany sięgające do 100 m wysokości, jaskinie i zatopione statki pochodzące m.in. z czasów starożytnych.

Ston – najdłuższe mury obronne w Europie

Najważniejszym zabytkiem kultury w Stonie z pewnością są jego mury, wzmocnione blisko 40 wieżami i 5 fortecami. Po Wielkim Murze Chińskim są one najdłuższym zachowanym systemem fortyfikacyjnym na świecie. 

Solana Ston to z kolei najstarsza solana w Europie i jedna z najbardziej znanych w Chorwacji. Składa się z 58 basenów podzielonych na pięć grup. Warto też wspomnieć o ostrygach, które hoduje się w zatoce Mali Ston. Najbardziej dojrzałe i najsmaczniejsze są w marcu, kiedy obchodzone jest tu święto św. Józefa. Chorwaci jedzą ostrygi przeważnie na surowo, podane na lodzie i jeszcze pachnące morzem, a miejscowa legenda głosi, że skorupiaki ze Stonu mają trzy podstawowe właściwości: odświeżają, uspokajają i zachęcają do miłości.

Półwysep Pelješac  – raj dla smakoszy wina

Królują tu głównie takie odmiany wina jak plavac mali, dingač i postup. Najlepszym sposobem, by ich spróbować, jest podążanie szlakiem winnym „Pelješac – cesarstwo wina”, na który składają się 32 winiarnie, 13 sal do degustacji i 2 wine bary. W miejscowości Putnikovići można również zwiedzić pierwsze pierwsze chorwackie muzeum winiarstwa, które otwarto zaledwie 2 lata temu.

Korčula – miejsce narodzin Marco Polo

Legenda głosi, że Korčula w rzeczywistości była nimfą Korkyrą, którą zazdrosny Posejdon przemienił w rajską wyspę. Szczególnie urodziwe w tym mieście jest otoczone murami historyczne centrum miasta, a wśród najważniejszych zabytków należy wymienić gotycko-renesansową katedrę św. Marka, ratusz, a także klasztor franciszkanów z XV w. na sąsiedniej wyspie Badija. 

Cechą szczególną wszystkich miejsc na wyspie Korčula są tańce rycerskie z mieczami: moreška, moštra i kumpanija – przy akompaniamencie instrumentu mišnjica (miech) i bębna. Oprócz miasta Korčula warto odwiedzić także miejscowości Lumbarda z pięknymi plażami, a takżę Smokvicę, czyli jedną z najstarszych osad, Blato i okoliczne zatoki, które rozciągają się od północy i południa przez 40 km, a także miejscowość Vela Luka. 

Mljet – zielona chorwacka oaza

Park Narodowy Mljet to idealny wybór na wakacje z rodziną. Rozciąga się on na 5375 ha chronionego lądu i otaczającego go morza i jest najstarszym tego typu parkiem w basenie Morza Śródziemnego. Ewenementem są tu dwa słone jeziora, w których temperatura jest zawsze o kilka stopni wyższa niż w morzu. Wiele atrakcji znajduje się także poza granicami parku – w środkowo-południowej części wybrzeża wyspy Mljet zlokalizowany jest fenomen geomorfologiczny pod nazwą Jaskinia Odyseusza. Jest to krasowa jama, której pęknięty strop wygląda jak dół lub szeroka studnia. 

Więcej informacji o Dubrovniku znajdziecie tutaj: Croatia.hr oraz visitdubrovnik.hr, obszerne informacje o Chorwacji przeczytacie w “Travelerze Extra”.