Poradnik fotograficzny z Olympusem

Redakcja National Geographic wybrała się w miejsca rekomendowane przez Instagarmowiczów, by sprawdzić w terenie możliwości 6 obiektywów Olympus: M.ZUIKO 17 mm, M.ZUIKO 45 mm, M.ZUIKO 75-300 mm, M.ZUIKO 9-18 mm, M.ZUIKO 30 mm oraz M.ZUIKO 60 mm. Tak powstał  wideospacerownik, swoistego rodzaju przewodnik po miejscach, obok których przechodzimy obojętnie każdego dnia, a które kryją w sobie niezwykły potencjał.   

 

Ujęcie doskonałe

„Ja i pomnik”, „Tu byłem”, „Takie tam z urlopu”. Koniec z zanudzaniem znajomych sztampowymi zdjęciami z wakacji! By świadomie dokumentować swoje eskapady, pamiętajmy o kilku podstawowych, ale absolutnie koniecznych zasadach.

Pierwszą z nich jest zasada trójpodziału – w poszukiwaniu doskonałego ujęcia warto podzielić kadr na trzy części i tak je rozplanować, by opowiadały ciekawą historię. Kolejne to prosta linia horyzontu, której brak można na szczęście naprawić w programach graficznych, oraz przemyślana kompozycja – warto szukać symetrii, rozejrzeć się, czy naturalne linie nie układają się w niebanalny sposób.

Wyższa szkoła jazdy to zabawa z ostrością. Odpowiednie ustawienie głębi ostrości jest podstawowym elementem pracy portrecisty. Gdy chcemy, by główny motyw zdjęcia znajdował się w strefie głębi ostrości, zaś oddalone tło pozostało rozmyte, użyjmy jasnego obiektywu, który umożliwi regulację otwarcia przysłony.

 

Zabawy z ostrością

Stałoogniskowy M.ZUIKO DIGITAL 45 mm 1:1.8 to jasny obiektyw portretowy, który umożliwia wykonanie zdjęć z ciekawą głębią ostrości. Stworzymy nim zachwycające portrety charakteryzujące się rozmytym tłem (efekt zwany bokeh) i żywymi kontrastami.

Podczas filmowania M.ZUIKO 45 mm pracuje cicho i płynnie, umożliwiając dzięki temu rejestrowanie najwyższej jakości nagrań z niezwykle szybkim ustawianiem ostrości. 

Jeśli natomiast zależy nam na ostrych zdjęciach bez względu na panujące warunki i nie chcemy dźwigać statywu, sięgnijmy po lekki i kompaktowy obiektyw M.ZUIKO DIGITAL 17 mm 1:1.8. Zastosowany w nim Mechanizm Sprzęgła Manualnego Ostrzenia pozwala błyskawicznie zmieniać tryb ustawienia ostrości z automatycznego na manualny i  w mgnieniu oka ustawiać ręcznie ostrość na pierwszym lub drugim planie.

 

Zobacz jak obiektywy sprawdzają się w testach!

Nasza ekipa, Marcin Mosakowski (fotograf, operator, bloger) oraz Iwona El Tanbouli-Jabłońska (dyrektor artystyczna National Geographic Polska, fotografka), sprawdziła możliwości obiektywów w akcji. Na warszawską Pragę zabrała ze sobą M.ZUIKO 17 mm i M.ZUIKO 45 mm. Jak obiektywy wypadły w testach?

 

Za polecenie tej lokalizacji dziękujemy @livealifepl!