Wszystko zaczęło się 25. kwietnia 2015 roku, gry ogromne trzęsienie ziemi zniszczyło Nepal, jeden z najbiedniejszych krajów świata.
 

Stowarzyszenie "Lepszy Świat" z Poznania postanowiło odbudować jedną ze zburzonych szkół w wiosce Bakrang-6 w dystrykcie Gorkha. Znajdująca się tam szkoła po trzęsieniu ziemi nie nadawała się już do użytku. Od tej pory 300 nepalskich uczniów zmuszonych zostało do nauki w tymczasowych, blaszanych barakach.
 

W lipcu 2015 roku Stowarzyszenie "Lepszy Świat" rozpoczęło publiczną zbiórkę funduszy. Dzięki wsparciu darczyńców z całego kraju w sumie udało zebrać się 439 tys. złotych.
 

O ich wysiłkach pisaliśmy wcześniej.
 

Projekt „Budujemy szkołę w Nepalu” Stowarzyszenie rozpoczęło w czerwcu 2015 roku. Sylwia Jędernalik i Maciej Pastwa w Nepalu spędzili łącznie ponad rok, z czego aż 169 dni walczyli o zdobycie pozwolenia na budowę w lokalnych urzędach i ministerstwach. Ostatnie siedem miesięcy sukcesywnie koordynowali prace budowlane w Bakrang-6. Po dwóch latach wolontariackiej pracy przy projekcie, mimo wielu trudów, problemów i przeciwności losu, wreszcie się udało. W wiosce stanęła szkoła z ośmioma salami lekcyjnymi o łącznej powierzchni ponad 600m2! Uroczysta ceremonia otwarcia odbyła się 2 czerwca 2017 roku. Polskiej szkole w Bakrang nadano imię Marii Magdaleny Kwiatkiewicz – poznańskiej filantropki, podróżniczki i fotografki, która wspierała projekt Stowarzyszenia oraz wiele innych wiosek w Nepalu.
 

Sylwia i Maciej dołożyli wszelkich starań, by szkoła wybudowana na bazie filarów żelbetonowych była silna i wytrzymała na ewentualne wstrząsy sejsmiczne. Dodatkowo tuż obok szkoły już za kilka dni stanie plac zabaw dla dzieci, a w jednej z sal zostanie zamontowany telewizor. Projekt odbudowy szkoły w Nepalu zakończył się sukcesem. Wzruszająca ceremonia otwarcia budynku była zwieńczeniem wszystkich starań wolontariuszy Stowarzyszenia i darczyńców projektu. W jej trakcie zabrzmiał polski hymn, a nepalscy uczniowie wykrzykiwali polskie słowa „dziękujemy, dziękujemy” oraz „sto lat, sto lat, niech żyją, żyją nam”. Od tej pory ponad 250 dzieci może uczyć się w komfortowych warunkach.
 

Źródło: Sylwia Jędernalik i Maciej Pastwa oraz Stowarzyszenie "Lepszy Świat".