Nazwa: Ölüdeniz
Państwo: Turcja
Długość:  ok. 2 km
Lokalizacja: Ölüdeniz
Region: Wybrzeże Likijskie
Akwen: Morze Śródziemne
Podłoże:  piaszczysto – żwirowe (gdzieniegdzie znajdują się większe kamienie, najwięcej przy wodzie)
Sezon: od maja do października
Opalanie topless: tak
Rafy koralowe: brak
Ratownicy: nie
Sporty: paralotniarstwo, nurkowanie, narty i rowery wodne, kanoe, banana boat, rowery górskie, parasailing, trekking, jazda konna, kajaki, mikroloty, łódź latająca, jeep safari, rejsy statkami Dojazd: Od lotniska w Dalaman, Oludeniz dzieli 60 km. Dojazd zajmuje około godziny. Można się tu też dostać z lotniska w Antalya, ale dojazd zajmie ok. 3 godzin (ok. 200 km). Transport z obu lotnisk do Oduleniz zapewniają zarówno busy jak i taksówki (www.dalamantransfers.com, www.dalaman-shuttle.com). Istnieje także możliwość wypożyczenia samochodu.
Sprawdź wycieczki do Turcji
Obszar Turcji, na którym leży Oludeniz określany jest  mianem “Turkusowego Wybrzeża” ze względu na niezwykle piękne, niebieskie odcienie wody.  Położone w zatoczce, Oludeniz jest prawie zupełnie niewidoczne od strony Morza Śródziemnego. Główna plaża w Oludeniz znana jako Belcekiz Beach łączy się z przepiękną Błękitna Laguną, którą można często oglądać na pocztówkach i folderach promujących Turcję.  Laguna, którą  z trzech stron otaczają porośnięte drzewami góry, wyróżnia się nieco kamienistą plażą oraz spokojną, płytką i krystaliczną wodą, która doskonale nadaje się jako kąpielisko dla dzieci. Część laguny należy do parku narodowego (Oludeniz Tabiat Parki) i jest objęta ochroną. Z tego powodu, wstęp na nią jest płatny. Trzeba pamiętać, że jest ona jednym z najpiękniejszych miejsc wakacyjnych w Turcji. To sprawia, że stała się też niezwykle popularna wśród turystów, a co za tym idzie w letnim sezonie może być tu bardzo tłoczno. To właśnie od niej wzięła się nazwa Oludeniz, która oznacza „martwe morze” lub „spokojne morze”. Plaża w Oludeniz jak i samo miasto są oblegane głównie przez brytyjskich turystów.  Można tu znaleźć więcej przykładów kultury brytyjskiej niż tureckiej. Wzdłuż części plaży ciągnie się promenada z licznymi sklepami, kafejkami i restauracjami.  Jednak, miasteczko samo w sobie nie wszystkim przypada do gustu.  Wielu turystów decyduje się na  noclegi w pobliskich miejscowościach: Fethiye (ok.15 km), Hisaronu (4 km) i Ovacik (3 km).  Między nimi non stop kursują dolmusze i taksówki. Okolice Oludeniz należą do jednego z najlepszych na świecie rejonów do uprawiania paralotniarstwa.  Miłośnicy tego sportu mogą spróbować swoich sił skacząc ze szczytu góry Babadag (wysokość prawie 2000 m. n.p.m.). Istnieje możliwość skoków  solo lub w tandemie. Około 45 minutowy lot kończy się lądowaniem na plaży. Początkujący sportowcy mogą wykupić kurs paralotniarstwa, dzięki któremu uzyskają międzynarodową licencję.
Oludeniz stanowi doskonała bazę wypadową do wielu innych atrakcyjnych miejsc regionu. Można m.in. spróbować jazdy konnej na 12-kilometrowej plaży Patara, w Ksantos zobaczyć  ruiny antycznego miasta oraz kompleks świątynny Letoön . Istnieje też możliwość wykupienia wycieczki, która obejmuje zwiedzanie ruin antycznego miasta Tlos z amfiteatrem i kamiennymi grobowcami, przepięknego Yakapark, słynącego z czarujących strumieni i hodowli pstrągów oraz wizytę w liczącym 18 km. wąwozie Saklikent. Warto również wybrać się do położonego na zboczu góry Cökelez słynącego z wapiennych tarasów Pamukkale i usytuowanego powyżej miasta Hierapolis.
W pobliżu Oludeniz znaleźć też można inne, równie ciekawe plaże Turkusowego Wybrzeża. Jedną z nich jest  położona w odległości 2 km Kidrak (zwana często rajską plażą), która jest nieco bardziej wyizolowania i dużo spokojniejsza. Dojście do niej zajmuje około pół godziny. Niektórzy wczasowicze decydują się także na wyprawę łodzią do Doliny Motyli (Kelebek Vadisi), gdzie w ciszy i spokoju odpocząć mogą od turystycznego zgiełku. Inną opcją jest wizyta na plaży Gemiler. U tamtejszych rybaków kupić można świeżo złowioną rybę, którą następnie przyrządzi nam kucharz z pobliskiej restauracji.
http://www.oludenizbeach.tv/

Zobacz również: