1. CO SIĘ STAŁO W BRUKSELI? NAJWAŻNIEJSZE FAKTY.
  2. PRZECZYTAJ RELACJĘ ŚWIADKA WYDARZEŃ W BRUKSELI.
  3. PRZECZYTAJ NASZĄ ROZMOWĘ Z EKSEPERTEM O TYM JAK ŻYĆ Z TERRORYZMEM.
     

Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

Lokalne media mówią o 14 zabitych na lotnisku i 20 ofiarach w metrze. Co najmniej 200 osób zostało rannych, w tym trójka Polaków. Premier Belgii Charles Michel mówił na oficjalnej konferencji prasowej, że wśród ofiar są także obcokrajowcy i zaapelował o solidarność i zachowanie spokoju. Polskie MSZ doniosło o trójce Polaków rannych. Trafili do szpitala. 
 

 Zamieszczane w internecie zdjęcia świadków pokazują panikę oraz ofiary. Autobusy i tramwaje nie kursują, metro zostało ewakuowane. Linie lotnicze zmieniają kursy i zawracają samoloty znad Brukseli. W internecie już krąży film dokumentujący chwile po jednej z eksplozji na lotnisku.
 


Dziennikarz Evan Lamos zamieścił na swoich Twitterze film pokazujący ewakuację pasażerów metra. Po eksplozji na stacji Maelbeek pasażerowie byli przeprowadzani tunelem metra do stacji Schuman. 


 


 

Linie lotnicze informują
 

Polskie Linie Lotnicze Lot w oficjalnym komunikacie podały, że poranny rejs z Warszawy LO235 został przekierowany do Dusseldorfu, gdzie bezpiecznie wylądował kilkanaście minut temu. Natomiast rejs powrotny z Brukseli do Warszawy LO 236 został odwołany. 
 

 "Decyzje o ewentualnym odwołaniu kolejnych rejsów będą podejmowane na bieżąco na podstawie informacji od władz lotniska oraz belgijskich służb" - dodaje biuro prasowe przewodnika.
 

Wizzair informuje, że loty na lotnisko Charlesroi będą przebiegać bez zakłóceń, choć ze względu na wzmocnione procedury bezpieczeństwa odprawy mogą potrwać dłużej. 
 

Według oficjalnych komunikatow z MSZ trójka Polaków została ranna i trafila do szpitala. Osoby, które niepokoją się o swoich bliskich mogą dzwonić po informacje do polskiej ambasady w Brukseli. Jej numer to +32 2 780 45 00.
 

Wątek paryski
 

W tym tygodniu schwytano Salaha Abdeslama, głównego organizatora listopadowego ataku w Paryżu. W nocy z 12 na 13 listopada ubiegłego roku zamachowcy uderzyli na stadion, bary i salę koncertową. Zginęło 130 osób. Niektórzy komentatorzy zaznaczają, że zamachy w Brukseli to akcja odwetowa. 
 

Oprócz listopadowego w ubiegłym roku we Francji doszło dwóch innych głośnych zamachód terrorystycznych. W styczniu terroryści zaatakowali redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo", w czerwcu zamachowiec zdetonował cylindry z gazem na terenie zakładów Air Products w Saint-Quentin-Fallavier. 
 

To jednak tylko część zamachów, które przeprowadzane są na całym świecie. Najkrawsze akcje terrorystyczne przeprowadzono w Afryce. Organizacja Boko Haram w styczniu 2015 dokonała masakry cywilów. Liczba ofiar mogła sięgnąć nawet dwóch tysięcy. 
 

Facebook reaguje
 

Portal społecznościowy Facebook wprowadził możliwość oznaczania na prywatnych profilach informacji o swoim bezpieczeństwie. Aplikacja Safety Check została uruchomiona zaraz po eksplozjach w Brukseli. 
 


 


 

Trwa głosowanie w plebiscycie nagród Travelery 2016! Zobacz filmy, poznaj podróżników, wybierz najciekawszą podróż i zagłosuj!