Mimo że trzęsienie ziemi miało miejsce bezpośrednio na terenie Grecji, to odczuli je też mieszkańcy Albanii, Kosowa, Czarnogóry i Macedonii Północnej. Vassilis Karastathis, zastępca dyrektora Ateńskiego Instytutu Geodynamicznego, przypisał siłę wstrząsów płytkości ich epicentrum – 8 km pod powierzchnią.

Grecja po trzęsieniu ziemi

Kiedy trzęsienie ziemi dotarło na południe kraju, mieszkańcy miasta Larissa wybiegli z domów i miejsc pracy na ulice. Służby porządkowe od razu udzieliły pierwszej pomocy medycznej poszkodowanym. Na szczęście nikt nie zginął. Media nie donoszą też o poważnie rannych osobach. To zasługa ratowników i ich błyskawicznej interwencji. W poszukiwaniach ewentualnych ofiar wykorzystano drony.

Ludzie zamieszkujący pobliską wieś Damasi spędzili noc ze środy na czwartek w namiotach rozstawionych na boisku do gry w piłkę nożną. W ten sposób samorząd chciał zabezpieczyć ich przed ewentualnymi powtórnymi wstrząsami. Nie doszło jednak do nich, a sytuacja w kraju wydaje się stabilna.
Ekstremalne sytuacje wymagają zachowania spokoju i rozsądnego myślenia, a to nie lada sztuka. Premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis, osobiście pogratulował dyrektorowi szkoły podstawowej w Damasi, który po zawaleniu się budynku samodzielnie poprowadził ewakuację 63 uczniów i 10 nauczycieli.

Turecki minister spraw zagranicznych, Mevlut Cavusoglu, skontaktował się z greckim dyplomatą, Nikosem Dendiasem. Polityk zapewnił o solidarności swoich rodaków z poszkodowanymi sąsiadami oraz zaoferował pomoc w razie potrzeby. Grecja i Turcja rywalizują ze sobą na wielu polach (chociażby w branży turystycznej), jednak w trudnych chwilach potrafią się solidaryzować. W październiku ubiegłego roku co najmniej 77 osób zginęło w obu państwach po silnym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło okolice greckiej wyspy Samos.

Grecja jest położona na obszarze o wysokiej aktywności sejsmicznej, tym samym jest szczególnie narażona na trzęsienia ziemi. Giorgios Karakaisis, profesor sejsmologii na Uniwersytecie w Salonikach obliczył, że ostatni raz Elassona doświadczyła tak potężnych wstrząsów ponad 250 lat temu.