Za wierność pasji!

Jeśli dopadnie cię kiedyś nagła melancholia na myśl o tym, że być może nie ma już nic do odkrycia, że na mapie nie zostały żadne białe plamy, a wszystkie niesamowite przygody zostały już przeżyte i opisane przez kogoś innego, wspomnij konkurs Travelery.

To najważniejsze nagrody nie tylko dla podróżników. Travelery to nagrody przyznawane za wierność pasji, talent i determinację, by sięgać po najwyższe cele. Od 12 lat redakcja oraz czytelnicy magazynu National Geographic Traveler doceniają  wyprawy, które są czymś więcej niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej, pionierskie wyzwania, działania społeczne i dokonania naukowe, które pozwalają lepiej zrozumieć świat i ocalić to, co zagrożone.

Laureatów 12. edycji konkursu poznaliśmy 14 maja 2018 w przestrzeni Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Na gali wręczenia nagród spotkali się podróżnicy, odkrywcy, społecznicy, blogerzy i pisarze, których łączy gen przygody i potrzeba odkrywania.

- Wartość tych nagród jest proporcjonalna do wzrostu prowadzącego - mówił ze sceny Marcin Prokop, który poprowadził tegoroczną galę. Jak zauważyła Agnieszka Załęska-Franus, redaktor naczelna magazynu, okazja była tym bardziej wyjątkowa, że tytuł National Geographic obchodzi w tym roku swoje 130. urodziny.

Jury wytypowało zwycięzców w kategoriach: Naukowe Osiągnięcie Roku, Wyczyn Roku, Podróżnicza Książka Roku oraz Człowiek Roku, a także przyznało Nagrodę Specjalną.  Zwycięzców w kategoriach - Podróż Roku, Podróżnik Online oraz Społeczna Inicjatywa Roku wybrali sami czytelnicy.  

 

To ich czas!

Ten wieczór należał do Małgorzaty Wojtaczki - pierwszej Polki, która po 69 dniach samotnej wędrówki zdobyła biegun południowy. Jury doceniło nieprawdopodobny wysiłek oraz hart ducha, przyznając jej tytuł Człowieka roku i nagrodę w kategorii Wyczyn roku. Choć za oknem szalał maj Wojtaczka opowiadała o tęsknocie za wszechobecną bielą.

W kategorii Podróżnik Online najwięcej głosów internautów zdobyła Kaja Kraska - spontaniczna, autentyczna, obdarzona zmysłem obserwatorskim autorka bloga Globstory. Jak to z podróżnikami bywa - Kaja w czasie gali przebywała w innej części świata, ale jak przystało na podróżnika online - podziękowania przekazała wirtualnie. Nagrodę w tej kategorii wręczył partner konkursu CEWE Fotoksiążka.

Za Podróż Roku czytelnicy uznali „Wheelchair trip” – wyprawę Michała Worocha i Macieja Kamińskiego, którzy starym land roverem przejechali 40 tys. km i kilkanaście krajów w obu Amerykach, udowadniając tym samym, że mimo niepełnosprawności można spełniać podróżnicze marzenia. Dłonie same składały się do oklasków!

Nagrodę za Podróżniczą książkę roku odebrał Adam Robiński. Jego  "Hajstry" to zapis opowieści, które autor odnalazł w pozornie zwyczajnych obrazach, przemierzając rzadko uczęszczane polskie drogi. - Nie jestem podróżnikiem, ja co najwyżej jeżdżę na wycieczki - mówił, odbierając statuetkę.

Naukowym osiągnięciem roku okrzyknięto odkrycie dra Gerarda Gierlińskiego i jego zespołu. Badacze odnaleźli na Krecie i zbadali odciski stóp człowiekowatych sprzed 5,7 mln lat. Możliwe, że odkrycie to przyniesie nową interpretację naszych początków, w której to nie Afryka będzie kolebką ludzkości.

Statuetka w kategorii Społeczna inicjatywa roku powędrowała do Fundacji Arka za akcję Rower Pomaga. Czytelnicy docenili pomysł i zaangażowanie. Za kilometry przejechane przez uczestników akcji na rowerze Arka przekazała pieniądze na jednoślady dla dzieci z domów dziecka oraz świetlic środowiskowych. Udało się obdarować 82 podopiecznych!

Nagrodę specjalną kapituła przyznała Oli i Karolowi Lewandowskim, autorom bloga Busem przez świat, którzy udowadniają, że podróżowanie może być codziennością i sposobem na życie. Ich blog to już prężnie działająca instytucja!

 

Najlepsze przed nami!

Po gali wznieśliśmy toast za nieograniczoną wyobraźnię i knuliśmy kolejne przygody. Za rok spotkamy się znowu. Kto wie, może to Twoje dokonania, okażą się dla innych największą inspiracją?