Travelery wręczane są najwybitniejszych polskim podróżnikom, naukowcom, pisarzom i odkrywcom, aby uhonorować ich dokonania w minionym roku.

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie 22 maja br. Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa, ponieważ zbiegła się z 10. urodzinami miesięcznika National Geographic Traveler.
Grand Prix tegorocznej edycji konkursu otrzymał światowej sławy fotograf Tomasz Tomaszewski. Po raz pierwszy w historii jury przyznało też Nagrodę Specjalną. Uhonorowano nią tragicznie zmarłego w górach, wybitnego himalaistę Artura Hajzera. Dr Łukasz Miechowicz zdobył Bilet na przyszłość, czyli grant w wysokości 10 000 zł na projekt badawczy „Rzeki – zapomniane dziedzictwo. 111 lat później wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy”.

W kategoriach: Wyczyn Roku, Społeczna Inicjatywa Roku, Naukowe Odkrycie Roku, Podróżnicza Książka Roku i Blog Travelerowca zwycięzców wytypowała Kapituła:

• Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna Travelera, przewodnicząca Jury
• Agnieszka Franus – zastępczyni redaktor naczelnej Travelera

Laureaci nagrody Grand Prix w ubiegłych edycjach konkursu:
• Elżbieta Dzikowska – podróżniczka, twórczyni legendarnego programu „Pieprz i wanilia”
• Krzysztof Wielicki – wybitny himalaista, zdobywca Korony Ziemi
• Marek Kamiński – pisarz, podróżnik, polarnik i filozof
• Janina Ochojska – założycielka i przewodnicząca Polskiej Akcji Humanitarnej
• prof. Aleksander Wolszczan – astronom, odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych

Oraz przedstawiciele partnerów konkursu:
• Łukasz Głombicki (Gazeta.pl)
• Rafał Ponewczyński (AXA Polska)
• Rafał Szmytke (Polska Organizacja Turystyczna)

Partnerem konkursu TRAVELERY 2013 jest AXA Polska.
Więcej informacji o konkursie na stronie: www.travelery.national-geographic.pl/ranking

GRAND PRIX: Tomek Tomaszewski
fot. Dominik Gajda Jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich fotografów. Pierwszy Polak, którego magazyn National Geographic zaprosił do współpracy, a od 1999 r. jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Tomasz Tomaszewski nie tylko dokumentuje świat, ale pokazuje też innym, jak to robić. Wykłada fotografię w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

– Fotografie, które robi Tomaszewski, od zawsze tłumaczą nam świat. Pomagają zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Pokazują nie tylko ciekawe sytuacje, ale przede wszystkim ludzkie emocje. Sztuka ta udaje się tylko kilku fotografom na świecie. Dlatego jury jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu Grand Prix Tomaszewskiemu – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna Travelera i przewodnicząca Kapituły konkursu.

NAGRODA SPECJALNA: Artur Hajzer
Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano nagrodę specjalną,którą uhonorowano Artura Hajzera (1962–2013) za całokształt dokonań eksploracyjnych. Wybitny polski himalaista, zdobywca sześciu ośmiotysięczników, twórca projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, zginął tragicznie w ubiegłym roku
na stoku Gaszerbrum I w Karakorum.

– Artur przesunął granicę ludzkich możliwości – wspinał się zimą i wyznaczał w górach nowe drogi. Był jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów. Przede wszystkim jednak inspirował innych i stwarzał młodym warunki do realizacji marzeń. Udowodnił, że warto być wiernym swoim pasjom – mówi Martyna Wojciechowska.

BILET NA PRZYSZŁOŚĆ: dr Łukasz Miechowicz
Archeolog i etnograf związany z Polską Akademią Nauk. Dzięki grantowi w wysokości 10 000 zł zorganizuje wyprawę wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy, by zrealizować projekt badawczy „Rzeki – zapomniane dziedzictwo. 111 lat później wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy”.


PODRÓŻ ROKU:

Za realizację niestandardowej wyprawy, która była czymś więcej niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej
TREKKING Z PSEM W HIMALAJACH GARHWALU W INDIACH: Przemek Bucharowski, Agata Włodarczyk, Diuna
Z psem do Indii? Nie wiecie, na co się porywacie – tak ich pomysł podróży z psem do Delhi skwitował przyjaciel z Indii. A jednak pojechali, bo bez Diuny, suki rasy wilczak czechosłowacki, nigdzie się nie ruszają. Pies przewrócił ich wyjazd do góry nogami. Z Delhi uciekli w góry, gdzie nie dokuczały upał i tłumy, a miejscowi traktowali psa jak ciekawostkę. W cieniu siedmiotysięcznych szczytów spędzili 55 dni, przechodząc 500 km. Było ciekawie, momentami dramatycznie, ale finał okazał się pomyślny. Warto się zdać na wilczy instynkt. www.3wilki.pl

W kategorii Podróż Roku zwycięzcy zostali wybrani przez Czytelników poprzez głosowanie online. Liczba głosów przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania! W aplikacji konkursowej stworzonej specjalnie na potrzeby tegorocznego konkursu oddano ponad 100 tys. głosów!

POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII:

Krzysztof Potaczek i ekipa wyprawy Grand Canyon Colorado 2013 – Spływ Wielkim Kanionem Kolorado
Piotr Kuryło – Rowerem z Lizbony do Władywostoku
Arkadiusz Mytko i Marcelo Zanotti – Zimowy kajakowy trawers Patagonii
Kpt. Maciej Sodkiewicz i załoga Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013, Rekord Polskiego Żeglarstwa Polarnego: 82° 10, 554 N

WYCZYN ROKU
Za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych
Marcin “Yeti” Tomaszewski, Marek “Regan” Raganowicz: WYTYCZENIE NOWEJ DROGI NA GREAT TRANGO TOWER (6.286 M) W KARAKORUM

Great Trango Tower to jedno z największych i najtrudniejszych technicznie skalnych urwisk na świecie. Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz wytyczyli tam nową drogę, którą nazwali Bushido. W ścianie spędzili 19 dni, dwóch potrzebowali na zjechanie do podstawy urwiska. Mieli ze sobą 400 m lin oraz ok. 150 kg sprzętu i żywności niezbędnych do działania w tak trudnych warunkach. Droga Bushido jest uważana za jedno z najbardziej liczących się na świecie przejść wytyczonych w 2013 r. www.marcintomaszewski.com

POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII

Andrzej Bargiel – Zjazd na nartach z Sziszapangmy w Himalajach
Marcin Gala i Phil Short z zespołem – Przepłynięcie syfonu 4 w jaskini J2 w Meksyku
Grzegorz Michałek z ekipą – pokonanie przez jednego człowieka największej różnicy wysokości (10 380 m)
Kpt. Ryszard Wojnowski z załogą – Pierwsze polskie pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego

SPOŁECZNA INICJATYWA ROKU
Dla osób/instytucji, które przyczyniają się do poprawy świadomości ekologicznej, ocalenia dzikiej przyrody lub
dziedzictwa kulturowego

Anna Goworowska: BUDOWA SZKOŁY W GHANIE
Wystarczyło 5 tys. euro, by w ubogiej wiosce Bundoli w Ghanie wybudować szkołę. Ale nie udałoby się to bez Anny Goworowskiej, wolontariuszki z Fundacji Dzieci Afryki, pomysłodawczyni akcji. Zadeklarowała, że jeśli pieniędzy wystarczy tylko na budynek, to szkołę wyposaży za własne pieniądze. Dzięki ogólnopolskiej akcji na konto wpłynęło ponad dwa razy więcej pieniędzy! I tak we wrześniu 2013 r. nie tylko otwarto szkołę, ale też postawiono na jej dachu kolektor słoneczny, dzięki któremu w Bunduli pojawił się prąd, oraz wybudowano studnię.

Melduję wykonanie zadania. Szkoła wybudowana – napisała do redakcji Travelera. www.gowografia.wordpress.com

POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII

Cinemaya Panamericana
Czujczuj Kurdystan
Fotografia dla Nairobi
WWF Polska za walkę z nielegalnym handlem zwierzętami

NAUKOWE ODKRYCIE ROKU
Za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury
Dr Miłosz Giersz: ODKRYCIE PIERWSZEGO NIESPLĄDROWANEGO GROBOWCA WARI
Odkryty przez archeologa z Uniwersytetu Warszawskiego grobowiec zawierał 63 szkielety (w tym trzech królowych) i 1200 artefaktów. Cywilizacja Wari długo pozostawała w cieniu późniejszego imperium Inków. Od VII do X w. zbudowali oni jedno z najsilniejszych ówczesnych imperiów. Jego terytorium obejmowało większość dzisiejszego Peru, a Huari – położona w Andach stolica – należała do największych miast na świecie. Ich grobowce były łupione od wieków, dlatego do tej pory po Wari zachowały się jedynie pozostałości architektoniczne i pojedyncze eksponaty, które znajdują się w muzeach całego świata.

POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII

Polscy naukowcy pracujący w CERN – Współudział w zaobserwowaniu bozonu Higgsa
Prof. Sławomir Ruciński – Opracowanie koncepcji nanosatelitów BRITE
Prof. Jan Szopa-Skórkowski – Opracowanie transgenicznego lnu o wielorakim zastosowaniu
Prof. Sławomir Tułaczyk – Odkrycie bakterii na dnie antarktycznego lądolodu

PODRÓŻNICZA KSIĄŻKA ROKU
Za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe
Maciej Wasilewski: „JUTRO PRZYPŁYNIE KRÓLOWA”, WYD. CZARNE
Główną bohaterką książki jest Pitcairn, miniaturowa wyspa na Pacyfiku oddalona od lądu o dwa dni żeglugi. To tam ponad 200 lat temu osiedlili się buntownicy z Bounty. Dziś mieszka na niej jedynie 58 osób, w większości ich potomków. Niestety goście nie są na niej mile widziani, zwłaszcza dziennikarze. Aby się tam dostać, Maciej Wasielewski musiał podać się za antropologa badającego żeglarskie sagi. To, co odkrył, było dużo bardziej mroczne, niż mógł przeczuwać. „Jutro przypłynie królowa” to literatura faktu najwyższych lotów.

POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII

Wojciech Jagielski „Trębacz z Tembisy” – wyd. Znak
Marcin Kydryński „Lizbona. Muzyka moich ulic” – wyd. Burda Książki
Adam Leszczyński „Zbawcy mórz oraz inne afrykańskie historie” – wyd. Wielka Litera
Małgorzata Rejmer „Bukareszt. Kurz i krew” – wyd. Czarne

BLOG TRAVELEROWCA
Dla podróżnika, który za pomocą bloga najefektowniej przeniósł swą podróż przez świat realny do świata wirtualnego
Marcin "Mosak" Mossakowski: WWW.LIVEALIFE.PL
Opis wyprawy plus kilka zdjęć. Tak większość z nas wyobraża sobie bloga podróżniczego. Autorzy livealife.pl, czyli Mosak i Godzio, zrywają z tym stereotypem. Zamiast liter i fotografii posługują się filmem. Zamiast pisać posty, montują filmy. Niektóre są śmieszne, inne trzymają w napięciu. Wszystkie są bardzo profesjonalnie zrobione. Większość dzieje się w Azji, bo to tu najwięcej podróżują. No i tu kręcą bez wytchnienia. Za to redakcję bardzo kręci niebanalna forma tego bloga. Do oglądania zatem!

POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII

www.cuba-miamor.blogspot.com
www.paczkiwpodrozy.pl
www.paragonzpodrozy.pl
www.przepisnaameryke.blogspot.com
POZOSTALI NOMINOWANI W TEJ KATEGORII

National Geographic Traveler w Polsce ukazuje się od 2004 r., zaś na świecie od 1984 r. Początkowo był wydaniem specjalnym miesięcznika National Geographic Polska, od kwietnia 2010 r. ukazuje się jako miesięcznik. To praktyczny magazyn o podróżach, który inspiruje i informuje. Skierowany do osób aktywnych, ambitnych, ciekawych świata. Dostarcza gotowe przepisy na fascynujące wyprawy, także rodzinne. Mocną stroną magazynu są rzetelne
informacje, mapy i testy sprzętu przeprowadzane przez ekspertów. Dodatkowy atut stanowią autorzy, uznani globtroterzy. Raz w roku redakcja oraz czytelnicy przyznają prestiżową nagrodę TRAVELERY promującą polskich naukowców i podróżników.