Tanie linie lotnicze Transavia rozpoczęły loty na strasie Paryż - Warszawa. Ceny biletów: od 35 euro za lot w jedną stronę. Pierwszy samolot z Paryża wylądował w Warszawie w piątek rano.


Fot. Michał Cessanis

Samoloty na trasie Warszawa - Paryż (Orly) będą latać do 30 października trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy oraz piątki. Poranny lot ze stolicy Francji startuje o godz. 6.20 (lądowanie w Warszawie o godz. 8.45). W drogę powrotną ze stolicy Polski  wystartuje o godz. 9.30 (lądowanie w Paryżu Orly o godz. 11.55).


Fot. Michał Cessanis

- Pojawienie się zupełnie nowego przewoźnika, który po raz pierwszy rozpoczyna podróże z lotniska Chopina jest dla nas dużym i ważnym wydarzeniem. Zwłaszcza, że ten nowy przewoźnik uruchamia bezpośrednie połączenie na lotnisko Paryż-Orly, którego dotychczas nie mieliśmy w siatce połączeń naszego portu – mówi w rozmowie z Travelerm Radosław Gos, dyrektor Biura Handlowego Lotniska Chopina.

Fot. Michał Cessanis
Transavia istnieje od 1965 r., a od 11 lat należy do grupy kapitałowej Air France KLM. Od 2006 r. funkcjonuje także spółka Transavia France. Obecnie obsługuje rejsy do 118 miast w 24 krajach Europy i basenu Morza Śródziemnego, a także do Islandii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Fot. Michał Cessanis

Co zobaczyć w Paryżu?
Spacer wzdłuż brzegu Sekwany, romantyczne wyznanie na Wieży Eiffla lub rodzinna wyprawa do parku rozrywki. Wystawy, galerie, wernisaże, muzea, teatry, pokazy i wiele innych atrakcji czeka na gości. Bez względu na porę roku, Paryż - miasto miłości, zabytków, iluminacji i mody nie przestaje oczarowywać!
Można ciekawie zaplanować dzień, poznając wielowiekową historię stolicy Francji i tajemnice tego miasta, zwiedzając zarówno słynne muzea, takie jak Luwr czy Centrum Pompidou, jak i Ogrody Luksemburskie czy pobliski Wersal. A do tego romantyczny spacer wąskimi uliczkami dzielnicy Marais, by poczuć atmosferę średniowiecznego Paryża…   Arcydzieła w Luwrze Luwr jest jednym z największych muzeów na świecie. Aby zobaczyć całą kolekcję (około 35 tysięcy obiektów) trzeba zarezerwować, co najmniej tydzień. Jednak większość turystów przyjeżdża tu głównie dla trzech słynnych dam: Mona Lisy, Wenus z Milo i Nike z Samotraki. I chociaż bogata kolekcja dzieł wielkich mistrzów jest największym atutem muzeum, wielu zwiedzających odwiedza Luwr, aby zobaczyć unikatowe połączenie nowoczesnej i klasycznej architektury − szklane piramidy na głównym dziedzińcu. Szczególnie widowiskowe wieczorem, dzięki grze świateł.  

Fot. Shutterstock
Kulinarna uczta w stylu Art Deco
Dzień w Paryżu warto rozpocząć od pysznego rogalika lub bagietki. Koniecznie trzeba skosztować także słynnych tostów i paryskich naleśników. Francuska kuchnia to prawdziwa uczta i rozkosz dla podniebienia! Natomiast jeśli szukamy bardziej wyrafinowanych smaków, warto udać się do jednej ze sławnych francuskich restauracji takich, jak np. La Coupole uznawana za klejnot Art Deco na Montparnasse. Restaurację odwiedzali już na początku XX wieku, wielcy artyści jak Dali, Picasso czy Man Ray. Menu jest równie wysmakowane i wyrafinowane, jak samo wnętrze, np. ostrygi i owoce morza najwyżej jakości. Szef kuchni Jean-Philippe Bourgueil wie doskonale, jak zaskoczyć swoich gości. Krewetki w cieście francuskim ze świeżymi przyprawami czy indyjskie curry z jagnięciny. La Coupole jest chętnie odwiedzana także przez gwiazdy. Popularna restauracja nie przyjmuje rezerwacji, lecz warto poświęcić chwilkę, aby zaczekać tu na stolik.

Fot. Shutterstock
Informacje praktyczne
Paryż ma doskonale zorganizowany system transportu publicznego. Do dyspozycji zwiedzających oprócz autobusów i metra są także pociągi ekspresowe (RER) i taksówki. Najprostszym sposobem poruszania się po mieście jest metro. Możliwa jest przesiadka z metra do pociągów RER, bez dodatkowych kosztów. Nocne autobusy (Noctilien) kursują  między godziną 1.00 a 05.30. Można również wynająć rower (Vélib) z jednej z 1450 stacji i zostawić go na każdej innej (od 1 euro za godzinę).