To już trzecia odsłona filmowych Trzech Żywiołów we Wrocławiu. Po raz kolejny zaprezentowane zostaną najlepsze, nagradzane na światowych festiwalach, inspirujące i wizualnie piękne filmy dokumentalne w trzech kategoriach: Podróże, Przygoda i Cywilizacja – 23 filmy, w tym cztery polskie premiery. Nie zabraknie poruszających dokumentów z podróży, filmów z harpunem adrenaliny i refleksji o zmieniającym się świecie, o Ziemi, jej kondycji i kondycji naszej świadomości dokąd – jako ludzkość – zmierzamy.

Festiwal otworzy spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim, jednym z najbardziej słynnych polskich fotografików – reportażystów, także poza granicami naszego kraju. Posłuchamy opowieści i obejrzymy zdjęcia z wystawy Sugar Town. Finałem spotkania z artystą będzie projekcja filmu Czarna Skrzynka – błyskotliwego dokumentu o Tomaszewskim.

Sugar Town – to historia nie tylko o produkcji cukru, ale przede wszystkim o ludziach i ich życiu w cieniu fabryk Indonezja, Wyspa Jawa. Parowe maszyny obracają kołami zębatymi wielkości czterech mężczyzn. To fabryka cukru oparta na technologii sprzed ponad 100 lat. Plantacje trzciny założyli tu Holendrzy prawie 300 lat temu, a jeszcze w latach 30 ubiegłego wieku Jawa była jednym z największych producentów cukru na świecie. Dzisiaj, z ponad dwustu fabryk zostało kilkanaście. Chociaż siła robocza jest stosunkowo tania, to okazało się, że w Brazylii czy Surinamie robią to jeszcze taniej. Cukrownictwo na wyspie upada, a Indonezja zmuszona jest do importu cukru. Sezonowość cyklu produkcyjnego wyznacza rytm życia przyfabrycznych miast. Czas produkcji to ożywienie – sezonowi pracownicy, handlarze, objazdowe wesołe miasteczka. Wieloplanowe kompozycje, z których każda jest opowieścią. Dynamiczne życie uchwycone w decydujących momentach. Pot i znój fizycznej pracy zderzony z wesołością przaśnych lunaparków i beztroską dzieci szukających ochłody i zabawy w mętnych wodach basenów i rzeczek.

Czarna skrzynka
– pokazuje dramatyczną historię człowieka, którego pragnienie wolności, niezwykły upór i chęć do walki z komunistycznym systemem zaprowadziła na szczyty światowej fotografii.  Film opowiada o człowieku, który przez fotograficzny pryzmat patrzenia na świat, chce pokazać odbiorcom, że człowiek jest jednostką szczególną. Jest to opowieść o Tomaszu Tomaszewskim – niezłomnym człowieku, który z wielką determinacją, z aparatem w ręku, walczył o wolną Polskę. Tomaszewski był uczestnikiem wydarzeń ważnych dla Polski i dla Świata. Niezwykłe wyczucie i intuicja sprawiła, że za wszelką cenę chciał w nich uczestniczyć, aby potem okazywało się, że fotografował wydarzenia dla ludzkości przełomowe. To film o determinacji, pracowitości i miłości. Film o człowieku.

Tomasz Tomaszewski
– Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle. Wydał kilka książek autorskich: OSTATNI – Współcześni Żydzi Polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie Polscy (tekst Jerzy Ficowski), W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut Beretem oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18. esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. ). Odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2009).

Impreza odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty i potrwa od piątku 22 listopada do niedzieli 24 listopada. Zobaczymy ponad 20 filmów dokumentalnych w kategoriach “Podróże”, “Przygoda”, “Adrenalina”. Program Festiwalu i bilety: www.3zywioly.pl.