Krótki filmik zarejestrowany przez pracującego w Wood Tikchick State Park na Alasce Davida Rosemana, pokazuje jak te piękne zwierzęta wykorzystują swoje potężne łapy do wiosłowania by pokonać silny nurt rzeki. Szeroki grzbiet samicy służy przy okazji jako prom dla jej dwóch maluchów, które uczepione jej futra uważają by się nie zamoczyć.
 

Roseman pracuje w parku od 21 lat, to pierwszy raz gdy udało mu się zobaczyć taką scenę. Grizzly mimo swoich rozmiarów i pozornej zwalistości są świetnymi pływakami. 
 

Zobacz film!
 

Wayne Kasworm, zajmujący się tym gatunkiem przyrodnik w U.S. Fish and Wildlife Service, wyjaśnia, że dzięki tłuszczowi i oleistej powierzchni futra niedźwiedzie doskonale radzą sobie na wodzie. Na oko niedźwiadki z filmu mają około 6 miesięcy. Gdy podrosną do około 32 kilogramów szybko nauczą się pływać.
 

- Pewnego razu widziałem niedźwiedzia brunatnego, który przepłynął 6 mil - dodaje Dave Garsheils, naukowiec Minnesota Department of Natural Resources, choć zaznacza, że wsród niedźwiedzi najlepszymi pływakami są polarne. 
 

Źródło: National Geographic News