Niezwykłe odkrycie. Po raz pierwszy w Polsce

W 2013 roku Polscy archeolodzy – dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz – we współpracy z peruwiańskimi badaczami dokonali niezwykłego odkrycia na północnym wybrzeżu Peru (Castillo de Huarmey). Odkryli pierwszy, królewski, nienaruszony grobowiec preinkaskiej cywilizacji Wari. Wydarzenie zostało uznane za jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć roku według amerykańskiego magazynu „Archaeology” i nagrodzone przez National Geographic Traveler w  kategorii naukowe odkrycie 2013 roku.

Do tej pory ekspozycja w pełnym kształcie prezentowana była jedynie w Limie. Już  w listopadzie mauzoleum Castillo de Huarmey zobaczą po raz pierwszy mieszkańcy Warszawy.  Wyniki ich pracy po raz pierwszy w Polsce zobaczyć będzie można już 30 listopada w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wystawa „Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey” potrwa do końca maja 2018.

 

Skarby Peru

Na wystawie, którą będzie można zobaczyć w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, znajdzie się łącznie około 150 obiektów. Wśród nich pojawi się bogato zdobiona biżuteria, tkaniny będące symbolem władzy i dostatku oraz ceramika – kilkadziesiąt naczyń, pochodzących z różnych regionów, oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Nie zabraknie przedmiotów wykonanych z egzotycznych materiałów, jak obsydian sprowadzany z peruwiańskich wyżyn lub święte muszle mullu z ciepłych mórz Ekwadoru.  Za pośrednictwem multimediów odtworzony zostanie wygląd odkrytego grobowca.

Badanie dziejów Wari jest niezwykle istotne dla zrozumienia początków imperium Inków. Wiedza o przedinkaskiej cywilizacji była jednak do tej pory niewielka. Wszystkie znane pozostałości mauzoleów należących do ówczesnych elit zostały dawno ograbione lub z upływem czasu znacznie zniszczone. Polscy archeolodzy jako pierwsi zbadali nienaruszony oraz kompletny grobowiec, należący do wysokiej arystokracji Wari.

 
Wystawa czasowa „Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey”, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie (od 15 grudnia 2017 do końca maja 2018).