Kto nigdy w życiu nie miał tzw. kaca, niech pierwszy rzuci kamieniem. Złe samopoczucie na drugi dzień po spożyciu większej ilości alkoholu jest następstwem między innymi odwodnienia. Badacze podkreślają jednak, że wskazanie bezpośrednich przyczyn tego nieprzyjemnego stanu jest dużo bardziej skomplikowane.

W Internecie nie brakuje porad dotyczących tego, jak uniknąć bólu głowy czy rozdrażnienia po zakrapianej imprezie. Sok pomidorowy, filiżanka czarnej kawy, zimny prysznic na zmianę z gorącym… – mądry Polak po szkodzie, toteż sposobów na kaca jest wiele. Sprytniejsi wolą przeciwdziałać złemu samopoczuciu i jak się okazuje, z tego samego założenia wychodzono już setki lat temu.

Pierścień na kaca

Podczas prac wykopaliskowych na terenie byłej fabryki wina w Izraelu, archeolodzy odkryli pierścień, który może liczyć nawet ponad tysiąc lat. Co ciekawe, mógł on być noszony nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również w celu uniknięcia kaca. Skąd takie przypuszczenia? Uwagę badaczy zwrócił fioletowy kamień, który najprawdopodobniej jest wykonany z ametystu. W czasach świetności winiarni miejscowa ludność miała wierzyć w to, że niektóre półszlachetne klejnoty mają moc zapobiegania dolegliwościom po spożyciu alkoholu. Odnaleziony pierścień mógł być noszony przez mężczyznę lub kobietę o wysokim statusie społecznym.

Biżuteria wysadzana ametystami była popularna już wśród elit rzymskich w III w. Niewykluczone, że odnaleziony pierścień zostały wykonany setki lat przed zgubieniem go w izraelskiej winiarni. Badacze sugerują, że amulet mógł być być wcześniej przekazywany w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Nieznana moc ametystu

Historycy uściślają, że cudowne działanie fioletowych kamieni szlachetnych mogło być znane już w starożytnej Grecji. Słowo „ametyst” pochodzi bowiem od greckiego „amethystos”, co oznacza „niepijany”. Co ciekawe, do czasu kruszec ten był ceniony równie wysoko co rubiny i szmaragdy. Po odkryciu ogromnych złóż w XIX w. w Brazylii jego cena spadła i stał się o wiele bardziej dostępny.

– Ametyst jest wymieniony w Biblii wśród 12 drogocennych kamieni noszonych przez arcykapłana na jego ceremonialnym napierśniku – dodaje Amir Golani, ekspert Israel Antiquities Authority (IAA) w komunikacie prasowym.

Winiarska potęga Izraela

Miejsce odnalezienia pierścienia wskazuje na to, że rzeczywiście mógł on być wykorzystywany do odpędzania kaca. Fabryka wina w Jawne była ówcześnie jednym z największych tego typu obiektów w okolicy. Wytwarzano w niej i butelkowano białe wino nazywane na cześć Gazy i Ashkelon, portów, z których trunki importowano dalej do Europy i Azji. Na miejscu odkryto też tysiące glinianych naczyń oraz sprzęt do produkcji wina, co zdaniem specjalistów z IAA może wskazywać na to, każdego roku w Jawne wytwarzano nawet 2 miliony litrów alkoholu.

Zapobieganie złemu samopoczuciu po spożyciu alkoholu to tylko jedna z interpretacji wykorzystania pierścienia. Elie Haddad, dyrektor prac wykopaliskowych na terenie byłej fabryki wina, wskazuje że właściciel mógł również nosić pierścień z nadzieją, że ochroni go przed pijaństwem. Ostatecznie błyskotka była też symbolem prestiżu i bogactwa.

Źródło: Israel Antiquities Authority