Zadaniem nowego statku NERC będą wyprawy badawcze w regionie arktycznym. Dlatego spodziewano się, że podobnie jak poprzednie dwa inne statki otrzyma imię od podróżników i badaczy. Ale tak się nie stało.
 

Zwyciężyła nazwa "Boaty McBoatface", która po polsku w luźnym tłumaczeniu brzmi "Łódkuś Łódkowski". Formuła konkursu pozwalała dodawać dowolne nazwy.
 

Tak wyglądał rozkład głosów w internecie: 

  1. RRS Boaty McBoatface – 124,109 

  2. RRS Poppy-Mai – 34,371 

  3. RRS Henry Worsley – 15,231 

  4. RRS It’s bloody cold here – 10,679 

  5. RRS David Attenborough – 10,284

Ale to nie wszystko, bo wśród około 7 tysięcy propozycji znalazły się także: RRS Onion Knight, RRS I Like Big Boats & I Cannot Lie, and RRS Capt’n Birdseye Get Off My Cod.
 

Organizatorzy stanęli przed sporym dylematem. Choć "Boaty" wygrał to druga nazwa "Poppy-Mai" była mocno forsowana w samej radzie. Ta propozycja pochodzi od przydomku chorej na raka 16-miesięcznej dziewczynki. Oceniający mogli wybrać albo wolę większości albo nazwę, która zapewni lepszy wizerunek organizacji. Zdecydowano się jednak oddać sprawiedliwość większości.
 

Gdy głosują nie tak jak się spodziewasz
 

To nie pierwszy przypadek, gdy otwarta forma głosowania przerosła oczekiwania organizatorów. W 2010 roku amerykański producent napoju Mountain Dew zorganizował konkurs na nazwę dla nowego produktu. Musiał jednak odwołać głosowanie po tym użytkownicy 4chan (znani z bardzo niegrzecznego humoru) wspólnie doprowadzili do wygranej nazwy "Hitler did nothing wrong".
 

Natomiast amerykańskie Austin w stanie Texas gdy zorganizowało konkurs na nazwę dla swojego departamentu gospodarki odpadami musiało zmierzyć się z nazwą "The Fred Durst Society of the Humanities and Arts". Internauci chcieli w ten sposób dowcipnie wyrazić swoją opinię o twórczości wokalisty zespołu Limp Bizkit.

AKTUALIZACJA: Losy nazwy jednak niepewne
 

Wygląda na to, że los nazwy wcale nie jest przesądzony. Mimo wyników głosowania możliwe, że rząd brytyjski stworzy prawny precedens i wprowadzi klauzulę, która pozwoli zakwestionować wyniki konkursu. Minister nauki Jo Johnson uważa, że skoro statek będzie prowadził poważne badania, od których wyników będzie zależeć przyszłość innych, "powinien mieć nazwę, które utrzyma się dłużej niż tylko przez cykl życia dowcipu w mediach społecznościowych". 
 

Ostateczna decyzja co do nazwania łodzi leży teraz w rękach szefa NERC: Duncana Winghama. 
 

Źródło: The Guardian

________________________________________

Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Zagłosuj na "Podróż roku"!