Kolumb napisał ten list w 1493 roku podczas powrotnej podróży z odkrytego nowego lądu. Adresatami są Ferdynand i Izabela Kastylijska, hiszpańska królewska para. 
 

Po powrocie Kolumba do Europy jego listy do królewskiej pary zostały skopiowane i trafiły do druku. Dzięki temu w Europie rozeszła się wieść o odkryciach podróżnika. Przekazana Włochom kopia znana jest jako Drugi list Kolumba Planncka, ponieważ został wydrukowany w drukarni Stephana Planncka. 
 

Dokument w nieznanych okolicznościach został wykradziony z florenckiej biblioteki Riccardiana, później przekazano go amerykańskiej Library of Congress w 2004 roku.
 

W 2012 roku Amerykanie otrzymali informacje o poszukiwaniach listu przez florencką bibliotekę. Przeprowadzono wspólne śledztwo, które wykazało, że znajdująca się we Włoszech kopia jest fałszywką, a amerykańska oryginałem. 
 

Amerykański prokurator Charles M. Oberly III zdecydował, że oryginał ma wrócić do Włoch. 
 

Tego typu dokumenty mają istotną wartość dla kultury, dostarczają historycznych faktów na temat ważnych wydarzeń. Chętnie przekazujemy ten dokument do jego ojczystego kraju - podsumował działania Oberly. 
 

Źródło: US Imigration and Customs Enforcement