“Zawsze istnieje szansa, że zostanie on wykorzystany przez kogokolwiek do różnych celów, takich jak zaglądanie ludziom do sypialni lub biur z dużej odległości" – powiedział specjalista ds. bezpieczeństwa cybernetycznego Jake Moore w jednym z wywiadów – “Bycie obserwowanym może nie być myślą, która zaprząta ludzkie umysły, zwłaszcza w naszych własnych domach, ale musimy pamiętać, że w miarę rozwoju technologii trzeba jeszcze bardziej dbać o prywatność i bezpieczeństwo osobiste".

 

 

Podczas zeszłotygodniowej imprezy Unpacked w San Francisco Samsung zaprezentował trzy modele smartfonów S20 – S20, S20 Plus i S20 Ultra. 

S20 Ultra ma szerokokątny obiektyw 108MP, szerokokątny obiektyw 12MP i teleobiektyw 48MP, a także czujnik głębokiego widzenia. Podczas demonstracji zaprezentowano, jak ten model potrafi powiększać obraz, by dostrzec obiekt znajdujący się 4 kilometry dalej, a także wykonać wysokiej rozdzielczości zdjęcie mieszkania oddalonego o 30 metrów.

 

 

“Chcemy mieć pewność, że konsumenci mogą uchwycić wszystko i naprawdę czuć się częścią akcji" – powiedział Mark Holloway, szef działu operacji Samsung. "Więc jeśli siedzisz z tyłu stadionu piłkarskiego, nadal możesz uchwycić to, co dzieje się na boisku i podzielić się tym z przyjaciółmi" - dodał.

Podczas gdy Samsung zapewnia, że aparat "zmieni fotografię i opowiadanie historii na zawsze", istnieje szansa, że może zostać niewłaściwie wykorzystany poprzez ingerencję w prywatność ludzi.

“Myślę, że jest to po prostu nowa funkcja, która ma sprzedać więcej produktów, choć może to być tylko sztuczka, ponieważ wątpię, aby przeciętny użytkownik wymagał takiego poziomu powiększenia" – skomentował wypowiedź Hollowaya Jake Moore. 

Wszystkie nowe modele są wyposażone w tak zwany "cosmic zoom" – połączenie zoomu optycznego i zasilanego przez sztuczną inteligencję zoomu cyfrowego.

Dzięki temu użytkownicy mogą powiększać obraz nawet 30 razy w przypadku S20 i S20 Plus i nawet 100 razy w przypadku S20 Ultra, a także przycinać zdjęcia przy zachowaniu pełnej jakości obrazu.  

Seria smartfonów Samsung S20 trafi do sprzedaży w marcu tego roku. 


Katarzyna Mazur