RMS Titanic był uznawany za największy i najbardziej luksusowy obiekt pływający swoich czasów. Statek zatonął ponad 110 lat temu, w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. Dziewiczy rejs okazał się jego ostatnim. Transatlantyk został wyposażony we wszystkie nowości techniczne epoki i oferował takie udogodnienia, jak basen na pokładzie czy sala gimnastyczna. Pasażerowie mieli również do wyboru dania z bogatego menu (11 pozycji) oraz dostęp do bieżącej wody w każdej kajucie. Na początku XX w. takie udogodnienia nie były oczywiste.

Mimo, że zatonięcie Titanica nie było największą katastrofą morską w historii, od ponad wieku słynny transatlantyk wzbudza niezmienne zainteresowanie badaczy i amatorów. Do popularności wraku statku przyczynił się na pewno James Cameron. Jego „Titanic” z 1997 r. znajduje się w czołówce najbardziej dochodowych produkcji w historii światowej kinematografii.

Wokół statku i jego historii pojawiło się wiele legend i niepotwierdzonych informacji. Oto najważniejsze, sprawdzone ciekawostki o Titanicu.

Fakty o Titanicu: narodziny kolosa

W roku 1907 Bruce Ismay, właściciel linii White Star, wpadł na pomysł zbudowania trzech gigantycznych statków. Wielkością  i przepychem miały przewyższyć Mauretanię i Lusitanię. Rok później dołączył do niego John Pierpont Morgan – jeden z najbogatszych ludzi epoki. Co wydarzyło się dalej? Zajrzyjmy do krótkiego kalendarium.

 • 31 marca 1909 r. ruszyła budowa Titanica i Olympica w stoczni w Belfaście. W pracach brało
 • udział ponad 12 tys. robotników.
 • 21 marca 1911 r. statek został zwodowany i rozpoczęto wykończanie wnętrz.
 • 2 kwietnia 1912 r. Titanic wypłynął w próbny rejs z Belfastu w kierunku Southampton.
 • 10 kwietnia 1912 r. o godzinie 12.15 statek wyruszył w dziewiczy rejs do Nowego Jorku.

Luksusy i podział klasowy na Titanicu

Palarnia dla pasażerów pierwszej klasy była jednym z najbardziej eleganckich pomieszczeń. Ściany w stylu georgiańskim wyłożono rzeźbionym drewnem mahoniowym. Dopełnienie stanowiły szyby okienne z wizerunkami portów świata i innych statków linii White Star.

Wielkie schody, zaprojektowane w stylu XVII-wiecznym, ukoronowane były kryształową kopułą, która do pomieszczenia wpuszczała naturalne światło. Wykonane były z polerowanego drewna dębu i wykończone złotem, stalą i brązem.

Apartamenty pierwszej klasy zostały urządzone w różnych stylach. W skład każdego wchodziły dwie sypialnie, dwie garderoby i łazienka. Kajuty trzeciej klasy były znacznie skromniejsze. W każdej znajdowały się od dwóch do sześciu piętrowych łóżek.

Na zdjęciu replika wielkich schodów na Titanicu.W Los Angeles otworzono wystawę składającą się z setek przedmiotów, które przetrwały zatonięcie Titanica. Można na niej oglądać także rekwizyty i kostiumy z filmu Jamesa Camerona. Na zdjęciu replika wielkich schodów na Titanicu. / fot. Brittany Murray/MediaNews Group/Long Beach Press-Telegram via Getty Images

Ciekawostki o Titanicu: skromne wyposażenie na wypadek katastrofy

 • Łączność radiowa była jeszcze dość niestabilna. Bardziej zamożni pasażerowie mieli możliwość komunikowania się z rodzinami za pomocą alfabetu Morse’a.
 • Na Titanicu znajdowało się tylko 20 szalup ratunkowych, które mogły pomieścić ok. 53% pasażerów. 
 • Kamizelek ratunkowych było tyle, ilu pasażerów. Niestety, okazały się tak nieporęczne, że wiele osób z nich nie skorzystało.

Kto płynął na Titanicu?

Na pokładzie znaleźli się przedstawiciele wszystkich klas społecznych ówczesnej Europy. Dla jednych rejs miał być przyjemnością, dla innych – szansą na lepszą przyszłość. Ich stroje odpowiadały modzie panującej na początku XX wieku.

Panowie podróżujący pierwszą klasą nie rozstawali się z frakami. Ten element garderoby służył im za podstawowe ubranie na oficjalne spotkania. W przypadku pasażerów drugiej klasy ubranie musiało być czarne i wygodne. Służyło do wielu czynności i musiało chronić przed zimnem. Zazwyczaj panie posiadały tylko jeden zestaw.

Pokojówki z kolei miały na sobie typowy strój, który powstał w Anglii w drugiej połowie XIX w. Składał się głównie z czarnej, długiej sukni w stylu wiktoriańskim.

Herbatka na pokładzie Titanica. W tle gra zespół muzyczny. / fot. Carl Simon/United Archives/Universal Images Group via Getty Images

Najzamożniejszą parą na pokładzie byli Jan Jakub Astor IV z żoną. Mężczyzna zasłynął jako pułkownik w wojnie z Hiszpanią (1898). Tylko jego ciężarna żona zdołała się uratować z tonącego statku. Kolejna ważna osobistość na Titanicu to Benjamin Guggenheim – spadkobierca przemysłowej rodziny Guggenheimów. Po zderzeniu statku z górą lodował przebrał się w swój strój wieczorowy i oświadczył, że zginie jak dżentelmen.

Luksusowym statkiem płynął też Isidor Strauss – współwłaściciel wielkiego domu towarowego Macy’s – z żoną. Małżeństwo odstąpiło swoje miejsca w szalupach młodszym pasażerom.

Na pokładzie grały dwa zespoły – kwintet Wally’ego Hartleya dla pierwszej klasy i mniej znane trio dla pozostałych. Tylko ostatniej nocy zagrali razem.

Fakty i ciekawostki o Titanicu. To warto wiedzieć o słynnym statku

 • Na pokładzie Titanica zgromadzono zapasy na 5 dni podróży. Między innymi: 40 tys. kg ziemniaków, 34 tys. kg mięsa czy 5 tys. kg ryb. Na pokład wniesiono również: 15 tys. butelek piwa, 8 tys. cygar i 1 tys. butelek wina.
 • 1/4 pasażerów Titanica była narodowości brytyjskiej. 23,4% to Amerykanie, 9,3% Irlandczycy, 8,7% Szwedzi, a 0,6% Hiszpanie.
 • Brak dokładnych danych uniemożliwia ustalenie, ile dokładnie samochodów znalazło się na Titanicu. Na pewno wiadomo tylko o jednym Renault, należącym do Williama Cartera, pasażera pierwszej klasy.
 • Bruce Ismay, właściciel linii White Star, podróżował Titanikiem i zdołał się uratować.
 • Linie White Star dostały zamówienie na trzy podobne statki pasażerskie: Olympic, Titanic i Brittanic.
 • Zastawa stołowa została zaprojektowana specjalnie na dziewiczy rejs Titanica. Dla pasażerów każdej klasy powstały różne zestawy. Całość tworzyło 57,6 tys. sztućców oraz 44 tys. talerzy.
 • Titanic miał 269 metrów długości, czyli tyle co 2,5 Stadionu Narodowego w Warszawie.
 • Wysokość Titanica to 53 metry, co odpowiada 15 piętrom.
 • Załogą Titanica dowodził Brytyjczyk Edward J. Smith. Był najbardziej cenionym kapitanem linii White Star.
 • System napędowy korzystał z energii cieplnej, która poruszała nowoczesną turbiną Parsonsa.
 • Wrak Titanica odnaleziono 1 września 1985 r. na głębokości 3802 m. Położenie resztek statku udało się ustalić w ciągu kilku dni. Pierwsze badania przeprowadzono w połowie lat 90. ubiegłego wieku.