Czytając „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach” w latach 70-tych XX wieku mogliśmy traktować to jako odległą wizję, sięgając do niej dziś: jako całkiem bliski i możliwy scenariusz. Przykładów jest znacznie więcej, a niektóry prognozy zaskakują trafnością. Oto nasza lista.

1. Misja na Księżyc

Juliusz Verne w 1865 opublikował „Z Ziemi na Księżyc”, gdzie opisywał misję załogową na Księżyc – 104 lata przed faktem! Zresztą, pierwszy odcinek serialu „The Twilight Zone” („Strefa Mroku”) opowiada o przygotowaniach do takiej misji, a wyemitowano go w 1959 roku. 10 lat później Amerykanie staną na Księżycu. W powieści Verne'a bohaterowie nie wyszli ze swojego statku. 

Ilustracja Henriego de Montaut do powieści "Z Ziemi na Księżyc". Fot. Wikimedia Commons

Co ciekawe, NASA zwraca uwagę na inne podobieństwa misji Apollo z książką: między innymi kształt i rozmiar statku – bardzo podobny do tego, który poleciał w prawdziwej misji.

2. Komunikator

Słynny komunikator, który oglądaliśmy w pierwszych odcinkach serialu „Star Trek” w latach 60-tych XX wieku (w Polsce troszkę później, z przyczyn politycznych i dostępu do amerykańskiej popkultury) także doczekał się prawdziwej realizacji. Już w 1973 Motorola opracowała telefon komórkowy. 

Komunikator z filmu "Star Trek", fot. Flickr / Matt Brown

Dziesięć lat później komórki zaczęły zdobywać rynek. Wielkie, ciężkie, drogie, jednak szybko zmieniające się i stające się ważnym elementem wyposażenia nowoczesnych biznesmenów, polityków, prezesów. W 1989 pojawił się pierwszy telefon „z klapką” Motoroli, który był bardzo podobny do komunikatora z serialu.