Na własnych plecach, bez względu na porę roku, niosą ciężkie ładunki. Ich waga bardzo często przekracza 100 kg. Latem muszą stawić czoła upałom i nagłym burzom, a zimą największym niebezpieczeństwem są zamiecie i lawiny. Ci tatrzańscy szerpowie to Nosiče.

Nosiča spotkamy tylko w słowackiej części Tatr. Ich celem jest dostarczenie zaopatrzenia do wysoko położonych górskich schronisk. Na swoich barkach wnoszą wszystko, co potrzebne jest do funkcjonowania schroniska. Od  materiałów budowlanych, butli z gazem czy drewna na opał, po artykuły codziennego użytku, żywność, piwo a nawet wodę.

Ci górscy tragarze są zwykle spokojni i bardzo skoncentrowani na swojej pracy. Bardzo poważnie traktują to zajęcie, bo istotą bycia Nosičem jest coś więcej niż tylko wykonywanie trudnej pracy. To przynależność do określonej społeczności, która ma własne zasady i tradycję. Nosiče przychodzą i odchodzą - niektórzy trwają dzień, inni miesiąc. Prawdziwe legendy słowackich Tatr to ci, co decydują się na tę pracę do końca życia.

Iwona El Tanbouli-Jabłońska, F11 studio

Projekt "Tatrzańscy Szerpowie" to fotoreportaż i docelowo - film dokumentalny. Całość jest w trakcie realizacji. Część zdjęć można znaleźć na naszym Instagramie @natgeopl, a zajawka filmu - wyróżniona w konkursie krótkich form filmowych "Kręcimy w Tatrach" podczas 15. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem - dostępna jest już teraz.

Zobacz wideo: