Tanzania to jeden z najbardziej fascynujących krajów Czarnej Afryki. Wiem, brzmi jak tanie hasło reklamowe, ale tak faktycznie jest! Poza legendarnym szczytem Kilimandżaro, oferuje znakomite parki narodowe, na czele z ogromnym Serengeti, w których podziwiać można Wielka Piątkę, czyli: lwa, słonia, czarnego nosorożca, lamparta i bawołu. Przez kraj przebiegają Wielkie Rowy Afrykańskie, a w jego granicach można znaleźć ślady pierwszych człowiekowatych. Tuż obok zaś kusi wyspa Zanzibar, znana z przypraw, bajkowych plaż i lazurowego morza, w którym całe tygodnie czy miesiące spędzają nurkowie. Do tego kraj nie jest drogi, ale przy odrobinie zaangażowania i po poznaniu lokalnych trików można jeszcze zaoszczędzić.

1. KILIMANDŻARO

Fot. Shutterstock
 

Najwyższy szczyt Afryki (5895 m n.p.m.). U jego stóp polował i pisał Hemingway.

2. SERENGETI

Fot. Shutterstock
 

Park narodowy, który słynie z gigantycznych migracji zwierząt. Raz do roku półtora miliona antylop, pół miliona gazel i 200 tys. zebr rusza stąd w stronę kenijskiego parku Masai Mara.

3. NGORONGORO

Fot. Shutterstock
 

Największa na świecie kaldera, czyli niecka w kraterze wygasłego wulkanu. Jego średnica dochodzi do 22 km.

4. STONE TOWN

Fot. Shutterstock
 

Stara część stolicy Zanzibaru. Tu urodził się Freddie Mercury, wokalista Queen. Tu też co roku w lutym organizowany jest znakomity festiwal muzyki afrykańskiej.

5. NUNGWI

Fot. Shutterstock

Mały raj na Zanzibarze. Białe plaże, lazurowe morze, cisza. Poza tym baza wypadowa dla nurków.

6. WĄWÓZ OLDUVAI

Fot. Shutterstock
 

To tu, według popularnej teorii, narodził się człowiek. Ślady obecności człowiekowatych pochodzą sprzed 2,6-2 mln lat.