Mural powstał na budynkach w ubogiej dzielnicy Manshiyat Nasr. To część Kairu zamieszkana głównie przez koptyjską społeczność Zaraeeb (w wolnym tłumaczeniu “śmieciarze”). Zbierają oni od dziesiącioleci odpady z bogatszych i lepiej rozwiniętych części miasta. Stworzyli swój własny system ich segregowania i przetwarzania. Mimo tego zarówno region jak i jego mieszkańcy są marginalizowani, uważani za brudnych i gorszych.
 

- W projekcie “Percepcja” przyglądam się osądom oraz uproszczeniom jakich dokonują społeczeństwa, często nieświadomie, na temat wspólnoty opierając się na różnicach – tłumaczy el Seed, autor.
 

Mural wykonano w taki sposób by można było go odczytać z konkretnego miejsca – Góry Moqattam. Obraz ma w sobie wpisane słowa świętego Atanazego z Aleksandrii, biskupa koptyjskiego z III wieku. Brzmią: “każdy kto chce zobaczyć światło słońca musi najpierw otrzeć swoje oczy”.
 

El Seed wspomina, że społeczność Zaraeeb przyjęła go jak swojego. Ich przydomek jest obraźliwy, ale to właśnie oni dbają o czystość najbardziej. Zajmują się nie tylko swoimi odpadami, ale także tymi z całego wielkiego miasta.
 

Swoje prace el Seed określa jako mieszankę kaligrafii i graffiti, czyli “kaligraffiti”. Łączy w nich kolorową i krzykliwą sztukę malowania murów miejskich ze żmudną I pełną skupienia starą arabską kaligrafią. Swoją sztukę prezentował na ulicach Paryża, Nowego Jorku, Melbourne, Dżuddy oraz Tunisu. Współpracował nawet ze sławnym odzieżowym Louisem Vuitton.
 

Źródło: Strona autora projektu